Πρωταθλήτρια η ομάδα της Μπάκα

Οι Γούλφπακς του πανεπιστημίου του Νορθ Καρολάινα έχοντας τη Βασιλική Μπάκα στη σύνθεσή τους αναδείχθηκαν πρωταθλήτριες της Ατλαντικής περιφέρειας των ΗΠΑ (ACC) στη διοργάνωση που ολοκληρώθηκε στην Ατλάντα τα ξημερώματα της Παρασκευής.

του Στέφανου Σουλιώτη  [email protected]

Η γυναικεία ομάδα του πανεπιστημίου κατέκτησε τέσσερις ατομικούς τίτλους, τέσσερις ομαδικούς και ειχε 21 πλασαρίσματα μέσα στην πρώτη οκτάδα. Κατέλαβε την πρώτη θέση της κατάταξης με 1183,5 βαθμούς, ενώ τη δεύτερη θέση κατέκτησε το πανεπιστήμιο της Βιρτζίνια με 1100,5 το οποίο είχε νικήσει στις εννέα προηγούμενες διοργανώσεις. Τρίτο αναδείχθηκε το Λούισβιλ με 1027 βαθμούς. Το Νορθ Καρολάινα πανηγύρισε το πρωτάθλημα για τρίτη φορά στην ιστορία του και για πρώτη μετά το 1980. Στην τελευταία ημέρα των αγώνων η Μπάκα κολύμπησε στις 100γ. ελεύθερο και με χρόνο 50.09 κατέλαβε την 33η θέση. Στο ίδιο αγώνισμα η Ηλιάννα Οικονόμου του πανεπιστημίου Μαϊάμι έκανε 50.47 και κατετάγη 39η. Η Οικονόμου κολύμπησε και στις 400γ. ελεύθερο ομαδικό όπου έκανε 49.83, ενώ η ομάδα της με συνολικό χρόνο 3:18.69 κατέλαβε την 9η θέση.