ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ

Πρωταθλητές Ευρώπης, Κυρπόγλου και Κοντίδης!

Μεγάλη επιτυχία για τον ελληνοκυπριακό αθλητισμό καθώς σήμερα Ελλάδα και Κύπρος κατέκτησαν από ένα χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ιστιοπλοΐας που ολοκληρώθηκε στο Λα Ροσέλ της Γαλλίας και αφορούσε στις κατηγορίες των λέιζερ και των ράντιαλ.

Στην κατηγορία των ράντιαλ Κ21, ο Παντελής Κυρπόγλου ολοκλήρωσε τον αγώνα έχοντας συγκεντρώσει 90 βαθμούς ποινής για να αφήσει δεύτερο τον Γάλλο Ιβάν Μποφίλς με 101 και τρίτο τον επίσης Γάλλο Αλεξάντρε Κοβαλσκι με 121.
Στους άνδρες και την κατηγορία των λέιζερ, ο Παύλος Κοντίδης έχοντας 46 βαθμούς ποινής κέρδισε τον Βρετανό Μάικλ Μπέκετ που τελείωσε τον αγώνα με 47, ενώ πολύ κοντά ήταν και ο Σουηδός Γιέσπερ Στάλχαίμ με 50. Ο Αντώνης Μπουγιούρης κατετάγει στην 37η θέση με 233 βαθμούς.
Στα ράντιαλ των γυναικών, η Βασιλεία Καραχάλιου έκανε μεγάλη αντεπίθεση και κατάφερε να μαζέψει διαφορές για να αναρριχθεί στην 21η θέση με 171 βαθμούς ποινής που για μια αθλήτρια της κλάσης της, σαφώς και δεν είναι ικανοποιητική, με τα μετάλλια να καταλήγουν σε Μάετι Μπάουμεστερ (Ολλανδία) με 26 βαθμούς ποινής, Μαξίμ Γιόνκερ (Ολλανδία) με 62 και Έμα Πλασέρτ (Βέλγιο) με 74.
Η Αθανασία Φακίδη ήταν πρώτη στον αργυρό στόλο με 119 βαθμούς ποινής και συνολικά 39η, η Μαρία Βλάχου 59η με 272 και η Αγγελική Ρέκκα 63η με 300.