ΠΑΛΗ

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ Ο ΚΟΥΓΙΟΥΜΤΣΙΔΗΣ!

Με φοβερή εκρηκτικότητα και χωρίς να αφήσει το παραμικρό περιθώριο στον αντίπαλο του, ο Γιώργος Κουγιουμτσίδης έγραψε ιστορία ως ο νέος πρωταθλητής Ευρώπης στα 79κ της ελευθέρας πάλης!

Ο 21χρονος Έλληνας παλαιστής, μετά τον ευρωπαϊκό τίτλο στην κατηγορία Κ23 κέρδισε και αυτόν της κατηγορίας των ανδρών στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που διεξάγεται στη Βουδαπέστη. Πριν από λίγο ο Έλληνας παλαιστής επικράτησε στον τελικό τον Ασφάρ Ασίροφ από το Αζερμπαϊτζάν 7-6.
Ο Κουγιουμτσίδης ξεκίνησε πολύ εντυπωσιακά και με την εκρηκτικότητα που τον διακρίνει πήρε προβάδισμα με 5-0. Όμως ο Ασίροφ το κυνήγησε μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο κυριολεκτικα! Μάλιστα υπήρξε δράμα στο τέλος καθώς οι κριτές χρειάστηκε να ξαναδούν πολλές φορές το βίντεο της τελευταίας λαβής που επιχείρησε ο Αζέρος στο τελευταίο δευτερόλεπτο και τελικά δίνοντας από δύο πόντους στον κάθε παλαιστή, το τελικό σκορ ήταν 7-6 υπέρ του Κουγιουμτσίδη.