ΠΑΛΗ

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ ΞΑΝΑ Ο ΚΟΥΓΙΟΥΜΤΣΙΔΗΣ!

Φοβερή εμφάνιση στον τελικό των 79κ της ελευθέρας πάλης του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Κ23 από τον Γιώργο Κουγιουμτσίδη που διατήρησε τον τίτλο του στο Βουκουρέστι κερδίζοντας τον παγκόσμιο πρωταθλητή!

του Σούλη Μέζου

Σε έναν συγκλονιστικό τελικό, ο Κουγιουμτσίδης κατάφερε να πάρει τη ρεβάνς από τον Βλαντιμέρι Γκαμκρελίντζε από τον οποίο είχε αποκλειστεί πέρσι στα ημιτελικά του παγκοσμίου πρωταθλήματος, με τον Γεωργιανό να κερδίζει τελικά το χρυσό μετάλλιο.
Στο Βουκουρέστι όμως, στον τελικό των 79κ του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, ο Κουγιουμτσίδης αγωνίστηκε για να υπερσπιστεί τον τίτλο που κέρδισε πέρσι και τα κατάφερε.
Ο Γκαμκρελίντζε προηγήθηκε με 4-3 και έδειχνε να έχει το πάνω χέρι για το χρυσό μετάλλιο. Παρά το γεγονός ότι ο Ελληνας πρωταθλητής μάτωνε, παρά το γεγονός ότι ο χρόνος ήταν εναντίον του, ο Κουγιουμτσίδης δεν τα παράτησε και στο τέλος δικαιώθηκε. Έξι δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα με κατάθεση ψυχής πήρε δύο πόντους και πέρασε μπροστά στο σκορ με 5-4. Οι Γεωργιανοί έκαναν ένσταση την έχασαν κι έτσι φτάσαμε στο τελικό 6-4.

Η διοργάνωση έχει έντονο ελληνικό ενδιαφέρον και την τελευταία ημέρα. Ο Αζαμάτ Χοσόνοφ θα παλέψει για το χάλκινο μετάλλιο. Ο Έλληνας πρωταθλητής των 125κ ηττήθηκε με 6-0 από τον Ιβάνοφ, αλλά ο Βούλγαρος έφτασε έως τον τελικό. Ο Χοσόνοφ θα αντιμετωπίσει με τον Τούρκο Αλ με στόχο να ανέβει στο βάθρο