Πρωταθλήτρια Ελλάδας η Φασόη

Μία θέση πιο ψηλά στο βάθρο σε σχέση με το περσινό πανελλήνιο πρωτάθλημα ανέβηκε φέτος η Βαρβάρα Φασόη η οποία τερμάτισε πρώτη στο αγώνισμα της αντοχής.

του Στέφανου Σουλιώτη

Η 25χρονη αθλήτρια του Ολυμπιακού Περιστερίου-Χαϊδαρίου κάλυψε τα 98χλμ. της διαδρομής σε 3:14 περνώντας μόνη πρώτη τη γραμμή του τερματισμού. Η Φασόη ήταν από τις πρωτοπόρες σε όλη τη διάρκεια της κούρσας και προσπάθησε να αποσπαστεί από νωρίς. Ωστόσο την αποφασιστική κίνηση την έκανε στο 55ο χλμ. καθώς κατάφερε να ξεκολλήσει. Κρατώντας ένα σταθερό ρυθμό άρχισε να αυξάνει τη διαφορά από τις αθλήτριες που την καταδίωκαν με συνέπεια να τερματίσει σχεδόν τέσσερα λεπτά μπροστά από την πρωταθλήτρια ατομικής χρονομέτρησης Ελένη Τσαβαρή. Την τρίτη θέση κατέλαβε η Μαρία Θεοχάρη. Στον αγώνα συμμετείχαν 27 αθλήτριες.