ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ ΕΥΡΩΠΗΣ Η ΕΛΛΑΔΑ!

Το καλοκαίρι των μεγάλων επιτυχίων της ελληνικής υδατοσφαίρισης συνεχίζεται με την Εθνική ομάδα των νέων να προσθέτει ακόμα ένα χρυσό μετάλλιο καθώς πριν από λίγο στέφθηκε στο Μινσκ πρωταθλήτρια Ευρώπης.

Στον τελικό επικράτησε 14-12 επί του Μαυροβουνίου που είναι η δεύτερη νίκη στη διοργάνωση καθώς η Εθνική είχε νικήσει και στον αγώνα του ομίλου με 8-6.
Η ομάδα του Τέο Λοράντου πάντως δεν ξεκίνησε καλά τον αγώνα με τους Μαυροβούνιους να δείχνουν αποφασισμένοι για την έκπληξη. Μάλιστα έφτασαν 1:56 πριν από τη λήξη του πρώτου οκταλέπτου να προηγούνται με 4-1 με την περίοδο να κλείνει στο 5-3 καθώς ο Κώστας Γκιουβέτσης σκόραρε στα δύο δευτερόλεπτα.
Η δεύτερη περίοδος ήταν εντελώς διαφορετική. Με επιμέρους σκορ 5-2, η Εθνική πέρασε μπροστά στο ημίχρονο 8-7.
Στο τρίτο οκτάλεπτο, η ελληνική ομάδα διεύρυνε τη διαφορά έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Κώστα Γκιουβέτση που έφτασε τα πέντε γκολ και το σκορ στη λήξη της περιόδου να είναι 12-9.
Οι Μαυροβούνιοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στο τελευταίο οκτάλεπτο και να πιέσουν την Εθνική για να μειώσουν, όμως η διαφορά στη δυναμικότητα των δύο ομάδων ήταν εμφανής. Ο Ράντοβιτς έκανε το 13-10, το 14-11 και το 14-12 όμως μέχρι εκεί. Οι Έλληνες διεθνείς διατήρησαν το προβάδισμα χωρίς δυσκολία και έφτασαν στην τελική επικράτηση με για να κατακτήσουν το τρόπαιο.
Σε λίγη ώρα, η Εθνική ομάδα των νεανίδων διεκδικεί στον μικρό τελικό του παγκόσμιου πρωταθλήματος το χάλκινο μετάλλιο κόντρα στην Αυστραλία, στη διοργάνωση που φιλοξενείται στο Βελιγράδι.

Οκτάλεπτα 5-3, 2-5, 2-4, 3-2
Μαυροβούνιο (Μάτσιτς) Τσέτκοβιτς 1, Ρασκοβιτς 1, Μιγιούσκοβιτς 1, Ράντοβιτς 5, Μάτκοβιτς 3, Φρανέτα 1
Ελλάδα (Λοράντος) Καλογερόπουλος 1, Αλαφραγκής 1, Γκιουβέτσης 5, Νικολαΐδης 2, Παπαναστασίου 3, Ρομπόπουλος 1, Κάκαρης 1.