Πρωταθλήτριες με επική ανατροπή!

Τα κορίτσια της ομάδας πόλο του Ολυμπιακού ολοκλήρωσαν την ανατροπή και από το 0-2 έκανε το 3-2 επικρατώντας σήμερα στον 5ο τελικό της σειράς με 13-9 και κατέκτησαν το πρωτάθλημα.

O Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος να καθαρίσει από την αρχή, σκοράροντας μάλιστα με την Ασημάκη (7:38) στην πρώτη επίθεση. Η Βουλιαγμένη ισοφάρισε με την Ο’Ντόνελ όμως η Ασημάκη και πάλι έδωσε άμεσα το προβάδισμα στον Ολυμπιακό, με την Έμολο να διευρύνει το προβάδισμα στο +2 πετυχαίνοντας το 3-1 σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος
Οι «ερυθρόλευκες» διατήρησαν τον έλεγχο στο δεύτερο οκτάλεπτο, στα μέσα του οποίου σκόραραν δυο διαδοχικά γκολ η Ρομπέρτα Μπιανκόνι και η Φιλιώ Μανωλιουδάκη, αυξάνοντας τη διαφορά για το 5-1. Ακολούθησαν δυο σερί τέρματα της Βουλιαγμένης όμως η Ελευθεριάδου σημείωσε το 6-3 με το οποίο πήγαν στην ανάπαυλα οι δυο ομάδες.
Η ομάδα του Χάρη Παυλίδη ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με τον ίδιο τρόπο που είχε ξεκινήσει και το πρώτο. Με γρήγορα γκολ της Μπιανκόνι και της Ασημάκη στο 1ο λεπτό της 3ης περιόδου, έφτασε στο 8-3. Η Ιταλίδα σκοράροντας το τρίτο προσωπικό της τέρμα εκτόξευσε τη διαφορά στο +6, σημειώνοντας το 9-3, 3:23 πριν την ολοκλήρωση του οκταλέπτου. Στο 4-0 σερί των «ερυθρόλευκων», οι φιλοξενούμενες απάντησαν με ένα δικό τους 3-0 μειώνοντας σε 9-6. Ακολούθησε το γκολ της Ασημάκη για το 10-6 που ήταν το σκορ του 3ου οκταλέπτου. Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε το υπέρ του προβάδισμα και έφτασε στο τελικό 13-8.

Oκτάλεπτα 3-1, 3-2, 4-3, 3-2
Ολυμπιακός (Παυλίδης) Ελευθεριάδου 1, Μανωλιουδάκη 1, Ασημάκη 5, Έμολο 1, Β. Πλευρίτου 1, Μπιανκόνι 4.
ΝΟ Βουλιαγμένης (Καμμένου) Τσουκαλά 2, Χυδηριώτη 1, Ο’ Ντόνελ 1, Πρωτοπαπά 1, Ξένακη 2, Κοντογιάννη 1.