Πρώτες νίκες για Πολωνία, Βουλγαρία

Τις πρώτες τους νίκες, οι οποίες όμως τους έδωσαν και την πρόκριση στην επόμενη φάση, πανηγύρισαν Πολωνία και Βουλγαρία που νίκησαν με 3-0 την Φινλανδία και την Ισπανία αντίστοιχα.

Οι Βούλγαροι πάντως με αυτή τη νίκη προκρίθηκαν στα νοκ αουτ, όχι όμως κι οι Πολωνοί οι οποίοι πρέπει να νικήσουν μεθαύριο και τους Εσθονούς για να μην μπλέξουν.
Στον Α’ όμιλο λοιπόν οι Πολωνοί, χωρίς να είναι πειστικοί, αφού ξεπέρασαν τα μεγάλα ζόρια του πρώτου σετ (οι Φινλανδοί πήραν από την αρχή το προβάδισμα και ήταν στο 12-16 στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ) μετά, αναθάρρησαν. Οι Φινλανδοί ήταν μπροστά μέχρι το 22-23, αλλά εκεί δέχθηκαν σερί 3-0, το σετ χάθηκε, κι όσο μαχητικοί κι αν είναι ως ομάδα δεν μπορούσαν να επιστρέψουν. Όταν χάνεις σετ που έχεις 70% στην επίθεση κι ο αντίπαλος κάνει διπλάσια λάθη από σένα (8 έναντι 4) ε, είσαι και άξιος της μοίρας σου.
Στο πρώτο χρονικά ματς του ομίλου, Σερβία-Εσθονία, είχαμε συνεχόμενες ανατροπές με τους Σέρβους να παίρνουν τελικά τη νίκη με 3-2, αλλά εκτός συγκλονιστικού απροόπτου την πρώτη θέση στον όμιλο που τους στέλνει απευθείας στα προημιτελικά (θα πρέπει να χάσουν με 3-0 από την Φινλανδία και με σημαντική διαφορά στα σετ).
Στην Κρακοβία, Βουλγαρία και Ισπανία ήξεραν πως έπαιζαν «τελικό» παραμονής κι οι Βούλγαροι παρά τα απίθανα σκαμπανεβάσματα τους στο β’ σετ (προηγήθηκαν 8-2, οι Ισπανοί μείωσαν σε 16-13 και προσπέρασαν με 19-22, έχοντας σετ μπολ που δεν εκμεταλλεύτηκαν) πήραν τη νίκη. Πολύ καλός Σοκόλοφ, αλλά απίθανος ο κεντρικός Νικολάι Νικόλοοφ με 16 πόντους (10/11 επιθέσεις, 1 άσο, 5 μπλοκ).
Στο άλλο ματς το τελικό 3-0 αδικεί του Σλοβένους, ωστόσο η πραγματικότητα είναι ότι οι Σλοβένοι αδίκησαν τους εαυτούς τους. Για την ακρίβεια ατύχησαν στις καθοριστικές φάσεις των δύο πρώτων σετ ο Τίνε Ούρναουτ να μην τελειώσει τις επιθέσεις και να τα χάσουν με πανομοιότυπο τρόπο, καθώς προηγήθηκαν 24-23, αλλά ο αρχηγός τους σταμάτησε στο ρωσικό μπλοκ.
Τόσο στο Α’ σετ (τρεις φόρες από την ζώνη 2) όσο και στο β’ σετ (δύο φορές από την ζώνη 4) με το σκορ στο 24-23 ο Ούρναουτ είτε δέχθηκε μπλοκ είτε είδε την επίθεση του να σπάει από το μπλοκ των Ρώσων που τα κατέκτησαν (μάλιστα το πρώτο και το τρίτο έκλεισαν με άσο).