Πρώτη ήττα για ΑΕΚ, 4/4 ο Ολυμπιακός

Ο Απόλλωνας Σμύρνης ανάγκασε την ΑΕΚ στην πρώτη της φετινή ήττα με 9-6, ενώ ο Ολυμπιακός, που επικράτησε εκτός έδρας με 16-4, έκανε το 4/4 στην τέταρτη αγωνιστική της Α1 πόλο των ανδρών.

Ο Απόλλωνας έσπασε το αήττητο της ΑΕΚ

Η ΑΕΚ ηττήθηκε για πρώτη φορά την φετινή σεζόν, αφού ο Απόλλωνας Σμύρνης επικράτησε εκτός έδρας με 6-9. Οι κιτρινόμαυροι προηγήθηκαν στο πρώτο οκτάλεπτο με ένα γκολ (2-1), ενώ οι κυανόλευκοι πάτησαν γκάζι και με ένα επί μέρους σκορ 0-2, προηγήθηκαν με ένα γκολ στο τέλος του ημιχρόνου (2-3). Παρά την διάθεση της ΑΕΚ να αντιδράσει, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις και διατήρησαν το προβάδισμα τους με ένα γκολ στο τέλος του τρίτο οκταλέπτου (4-5). Ο Απόλλων Σμύρνης κατάφερε να πάρει τον πρώτο λόγο στον αγώνα στην τέταρτη περίοδο, αφού με ένα επί μέρους σκορ 2-4, νίκησε εκτός έδρας με 6-9 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 3-1, όσο έχουν και οι κιτρινόμαυροι.
Οκτάλεπτα: 2-1, 0-2, 2-2, 2-4.
ΑΕΚ (Δημήτρης Μάζης): Φλέγκας, Καζάζης 1, Παπούκας 1, Κριγιέστορακ 2, Βούκσεβιτς, Δίπλαρος 1, Τσιστράκης, Τσαταλιός 1, Παπάκος, Μαυρωτάς Άρ., Ηλιόπουλος, Μανιουδάκης, Κατσινούλας, Σταμέλος.
Απόλλωνας (Νίκος Δεληγιάννης): Γαλανόπουλος, Αλαμάνος 1, Γαρδίκας , Μόκκας 1, Γωνιωτάκης, Κίτσος, Γκουσάροβ, Χονδροκούκης 1, Βίσκοβιτς 1, Γούνας 2, Τσολακούδης 1, Σολανάκης 2, Καβουσανός, Τουρκομένης, Κότσκαρ.

Πήρε το ντέρμπι το Περιστέρι

Το Περιστέρι προηγήθηκε με ένα γκολ στο τέλος του πρώτου οκταλέπτου (1-2), με τις δύο ομάδες να προσφέρουν στους φιλάθλους ένα πολύ θεαματικό αγώνα. Το Περιστέρι προηγήθηκε με 6-8 χάρη στα γκολ των Φάρμερ και Φάρκας, με τον Αλβέρτη για τον Υδραικό να μειώνει σε 7-8. Η ομάδα των δυτικών προαστίων διατήρησε το προβάδισμα της στα τελευταία λεπτά και νίκησε εκτός έδρας τον Υδραικό με 7-8.  To Περιστέρι ανέβασε το ρεκόρ του στο 2-2, ενώ ο Υδραϊκός έπεσε στο 1-1.
Οκτάλεπτα: 1-2, 3-3, 1-1, 2-2
Υδραϊκός (Μάκης Βολτυράκης): Γαλανίδης, Παζαΐτης, Θαλασσσινός 1, Κοκκινάκης 1, Πρέκας 1, Αλμύρας, Μπλάνης, Γιάνκοβιτς 1, Φώσκολος, Άτζιτς 2, Χατζηγούλας, Αλβέρτης 1, Παρτσόγλου, Τζόκας.
ΓΣ Περιστερίου (Κώστας Λούδης): Καραμπέτσος, Παπανικολάου, Φάρκας 1, Φάρμερ 3, Γερακούδης, Κουκουμάκης, Μπιτσάκος 1, Καρούντζος 1, Αγόρτσας, Παπασηφάκης 1, Τοράκης, Λαδάς, Σαλτερής, Μυρίλος 1, Μαστρογιαννάκος.

Άνετα ο Ολυμπιακός το 4/4

Ο Ολυμπιακός είχε τον πρώτο λόγο στα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με έξι γκολ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (2-8). Οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησαν εκτός έδρας το Παλαιό Φάληρο με 4-16 και ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 4-0, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 1-3. Υπενθυμίζουμε ότι ο Ολυμπιακός θα ξεκίνησει την Τρίτη (26/10) τις ευρωπαικές του υποχρεώσεις στο Champions League, με το παιχνίδι κόντρα στην Ντιμανό Τιφλίδας στον Πειραιά.
Οκτάλεπτα: 1-5, 1-3, 0-4, 2-4
ΑΟΠΦ (Δημήτρης Κραβαρίτης): Χαϊδόπουλος, Τζώρτζης 1, Σείν 1, Καλής , Κλήμος, Καραβιώτης, Παπαδόπουλος Γ., Ντε Φρέιτας , Χαλυβόπουλος , Λιαπάκης 2, Τσαχιλίδης , Τσαγκάρης , Μητράκης, Κοντονής, Χέλμης.
Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γραμματικός 1, Ράντοβιτς 2, Γενηδουνιάς 3, Φουντούλης 3, Γούβης, Δερβίσης 1, Μουρίκης 1, Κολόμβος 3, Χρυσοσπάθης, Φιλίποβιτς, Σύρμας, Γκίλλας 1, Μαθιόπουλος.