Πρώτη νίκη για την Εθνική στο ευρωπαϊκό Κ18

Δείχνοντας το πραγματικό της πρόσωπο και τις δυνατότητές της η Εθνική παίδων πέτυχε την πρώτη της νίκη στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κάτω των 18 επί της Τουρκίας με 3-1 σετ.

του Παναγιώτη Χαραλάμπους
απεσταλμένος ΠΣΑΤ

Η Εθνική δεν ξεκίνησε καλά στο κλειστό του Ζλιν, παρουσιάζοντας σημάδια από τον αγώνα με την Τσεχία. Κακή υποδοχή και μόλις ένα μπλοκ, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα οι Τούρκοι να πάρουμ το σετ με 19-25.
Στο δεύτερο σετ δύο πράγματα άλλαξαν την όλη εικόνα της Εθνικής. Το πρώτο είναι η είσοδος του Στράτου στον αγώνα, ο οποίος ήταν πολύ καλός (τελείωσε το ματς με 8 πόντους) και το δεύτερο η αντίδραση και η ψυχή που έβγαλαν οι Έλληνες διεθνείς.
Οι παίκτες του Στέφανου Νανά σοβαρεύτηκαν, ξεκίνησαν να βγάζουν πολύ καλές άμυνες και με τους Ανδρεόπουλο και Μούχλια (από 21 πόντους ο καθένας), να ανεβάζουν κατακόρυφα την απόδοσή τους η Ελληνική ομάδα ισοφάρισε τα σετ σε 1-1 (25-22).
Από την στιγμή που η Εθνική μας πήρε το πρώτο της σετ στο τουρνουά, όλα μετά έγιναν πιο εύκολα. Η απόδοσή της ήταν σταθερή και με την ψυχολογία υπέρ της δεν άφησε περιθώρια στους Τούρκους στα δύο επόμενα σετ τα οποία πήρε με 26-24 και 25-17, φτάνοντας έτσι στο τελικό 3-1 και την πρώτη νίκη στην 2η αγωνιστική του Ευρωπαϊκού.
Πλέον το μυαλό των παικτών της Εθνικής είναι στο παιχνίδι της Δευτέρας (9/4) με αντίπαλο την Βουλγαρία (16:00).
Τα σετ 3-1 (19-25, 25-22, 26-24, 25-17) σε 104′
ΕΛΛΑΔΑ (Νανάς) Δορδοκίδης 10 (5/7 επ., μπλοκ), Μποζίδης 2 (1/3 επ., 1 άσος), Κεσεσίδης 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Μούχλιας 21 (20/43 επ., 1 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 21 (21/36 επ., 45% υπ. – 21% άριστες), Χανδρινός Σ. 3 (3/3 επ., 14% υπ. – 14% άριστες) / Σωνάκης (λ, 31% υπ. – 6% άριστες), Χανδρινός Α. (λ), Χάκκας, Στράτος 8 (8/14 επ., 44% υπ. – 28% άριστες).
ΤΟΥΡΚΙΑ (Ντούτσελερ) Γκουρμπούζ 17 (14/29 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Ουζούν 11 (5/11 επ., 5 μπλοκ), Κιρκίτ 8 (6/10 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 43% υπ. – 14% άριστες), Τουμέρ 11 (9/15 επ., 2 μπλοκ), Ουστουντάγ, Λαγκουμπτζίλα 9 (9/26 επ., 38% υπ. – 16% άριστες) / Γκουρνταγκούλ (λ, 48% υπ. – 38% άριστες), Μπαϊράμ, Μποζ 1 (άσος), Μαντιράτσι, Γιλμάζ 4 (4/6 επ.).