Πρώτη νίκη του Χαφνάουι για το 2023

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το νέο έτος για τον Αχμέντ Χαφνάουι, ο οποίος την πρώτη μέρα της διοργάνωσης του Νόξσβιλ κέρδισε τον χρυσό Ολυμπιονίκη του Τόκιο στα 800μ ελεύθερο και αναμένουμε να δούμε τι θα κάνει και στο 400άρι.

Δύο τελικούς είχε η πρώτη μέρα του «2023 TYR Pro Swim Series» στο Νόξσβιλ των Ηνωμένων Πολιτειών και ο Αχμέντ Χαφνάουι, που στο Τόκιο έκανε την μεγάλη έκπληξη, κερδίζοντας το μοναδικό χρυσό μετάλλιο της Τυνησίας στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2021 (400μ ελεύθερο), ήταν ο νικητής στον έναν από αυτούς. Στα 800μ των ανδρών αυτός μαζί με τον Αμερικανό, Μπόμπι Φίνκε, ήταν τα μεγάλα ονόματα και το επιβεβαίωσαν. Από την αρχή της κούρσας ο Χαφναουί είχε πάρει το προβάδισμα και το διατήρησε μέχρι των τερματισμό, όπου το χρονόμετρο κατέγραψε 7:53.10, ενώ ο Φίνκε ήταν 3 δευτερόλεπτα σχεδόν πιο αργός, αφού τερμάτισε σε 7:56.97. Στο αγώνισμα των γυναικών, η Κέιτι Λεντέκι (ΗΠΑ) απουσίαζε και έτσι η Κέιτι Γκριμς (ΗΠΑ) εκμεταλλεύτηκε αυτήν την ευκαιρία, καθώς κέρδισε με 8:27.73 και την ακολούθησε η Κλερ Γουαϊνστάιν με 8:32.60 και η Μπέλα Σιμς (ΗΠΑ) με 8:34.04.