Ευρωπαϊκό Κ17: Πρώτη στον όμιλο η Εθνική φουλ για μετάλλιο

Παίζοντας εξαιρετικό πόλο, η Εθνική ομάδα των νεανίδων κέρδισε την Ολλανδία 10-7 στο ντέρμπι του δευτέρου ομίλου και ουσιαστικά εξασφάλισε την πρώτη θέση.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να σκοράρουν αμφότερες (3-3), όμως στο ημίχρονο, το σύνολο της Αλεξίας Καμμένου να παίρνει το προβάδισμα με 5-4. Στην τρίτη περίοδο, η Ολλανδία κατάφερε να ισοφαρίσει, όμως η Εθνική μας ομάδα ανέβασε ρυθμό στο τέλος του αγώνα και με επιμέρους σκορ 4-1, πήρε τη νίκη με 10-7.
Με την πρώτη θέση, η Εθνική δε θα χρειαστεί να αγωνιστεί στα χιαστί και πηγαίνει απευθείας στα προημιτελικά όπου θα κληθεί να αντιμετωπίσει τη νικήτρια του ζευγαριού που θα προκύψει ανάμεσα στη 2η του τρίτου ομίλου και την 3η του πρώτου.
Οκτάλεπτα: 3-3 , 1-2 , 2-1 , 1-4
Ολλανδία (Έστερ Γκιόρι) : Μπάκερ, Ντε Βρις 4, Ντεν Ούντεν, Μουλχουίζεν 3, Ρέκεβις, Βαν Ντε Γκέιν, Βαν Γουινγκέρντεν, Σλοτ, Τζούτε, Βόορντοου, Ρόιγεν, Ντίκμανς, Βαν Λέουβεν.
Ελλάδα (Αλεξία Καμμένου): Καραγιάννη, Σάντα 2, Γκοτζιά, Σιούτη, Τσιμάρα 2, Χαλδαίου 2, Τορνάρου 1, Κυριακάκη, Ανδρεάδη, Τριχά 3, Λασκαρίδου, Κουρέτα, Μήτσου
Για τον ίδιο όμιλο, η Γαλλία νίκησε νωρίτερα την αδύναμη Ουκρανία 13-5.