Πρωτιά για τους παίδες στην Τουρκία

Η ελληνική εθνική ομάδα βρέθηκε στη γειτονική χώρα για τους βαλκανικούς αγώνες και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην ομαδική βαθμολογία.

του Στέφανου Σουλιώτη

Οι Έλληνες αθλητές πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση στη διοργάνωση κατηγορίας παίδων, εφήβων, νεανίδων. Στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Άννα Μπέντα (φωτογραφία) η οποία κυριάρχησε στην ατομική χρονομέτρηση, ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Άννα Βάσσου. Στο αγώνισμα της αντοχής των 61χλμ. η Μπέντα κατέλαβε την τέταρτη θέση και η Βάσσου την πέμπτη.
Στην κατηγορία των νέων ο Γιώργος Σταυρακάκης τερμάτισε δεύτερος κατακτώντας το ασημένιο μετάλλιο και ο Γιάννης Πανηγυράκης έκτος. Στην αντοχή των 132χλμ. ξεχώρισε ο Ιωάννης Κυριακίδης που κατέλαβε την όγδοη θέση με διαφορά τριών λεπτών από το πρώτο γκρουπ.
Στο αγώνισμα της αντοχής παίδων η διαδρομή είχε μήκος 89,4χλμ. Συμμετείχαν 37 αθλητές με τον Μανώλη Ορφανουδάκη να κατακτά άλλο ένα μετάλλιο για την Ελλάδα τερματίζοντας δεύτερος. Πέμπτος ήταν ο Βασίλης Δημητρόπουλος, όγδοος ο Δημήτρης Χριστάκος και ένατος ο Νίκος Μήτσουλας.