Πρωτιές και ρεκόρ για την ελληνική αποστολή

Η πρώτη μέρα του διεθνούς μίτινγκ «International 5th Edirne Cup» στην Αδριανούπολη της Τουρκίας ολοκληρώθηκε με επιτυχία για τα ελληνικά χρώματα, καθώς οι κολυμβητές και οι κολυμβήτριες της χώρας μας είχαν καλές παρουσίες.

Ο Ιάσων Ρούτουλας σημείωσε ένα μεγάλο ατομικό ρεκόρ για να κατακτήσει την πρώτη θέση στον τελικό των 200μ μεικτής, καθώς μετά το 2:06.33 κατέγραψε 2:04.59. Ο Βαγγέλης Εφραίμ Ντούμας τερμάτισε δεύτερος με 2:05.29 για να καταρρίψει και το δικό του ρεκόρ, το οποίο ήταν 2:05.66. Το 1-2 έκαναν οι Έλληνες και του τελικού των 100μ ελεύθερο. Ο Τάσος Κούγκουλος αναδείχθηκε νικητής με 50.48 (είχε 50.65) και ο Χρήστος Παπαδόπουλος ακολούθησε σε 50.60 (έχει 50.09). Στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών, η Δέσποινα Πυρίλη ήταν δεύτερη με 57.29 (είχε 57.48).
Στο 50άρι πρόσθιο των ανδρών ο Δημήτρης Μούτσος τερμάτισε τρίτος με χρόνο 28.51 (έχει 28.28). Λίγη ώρα μετά τον τελικό των 100μ ελεύθερο, η Πυρίλη κολύμπησε ξανά και αυτή την φορά στα 50μ ύπτιο όπου με επίδοση 29.31 (έχει 29.09) ακούμπησε πρώτη τον τοίχο του τερματισμού. Στην ίδια κούρσα κολύμπησε και η Ηλέκτρα Μαγκώτσιου, η οποία με το 29.50 (έχει 29.14) ολοκλήρωσε τρίτη. Στο 50άρι ύπτιο των ανδρών ο Γιώργος Πεχλιβανίδης κατέκτησε την τέταρτη θέση με 26.92 (έχει 26.74).
Η Άρτεμις Βασιλάκη επικράτησε στα 800μ ελεύθερο των γυναικών με χρόνο 8:43.11 (έχει 8:41.87) και τρίτη σε αυτό το αγώνισμα ήταν η Γεωργία Μακρή με 8:53.80, η οποία έκανε μεγάλο ατομικό ρεκόρ, αφού είχε 8:56.73. Η Μαρίζα Ζαφειράτου έμεινε για μία θέση εκτός τριάδας, καθώς με το 8:58.18 (έχει 8:51.90) τερμάτισε τέταρτη. Στο ίδιο αγώνισμα ο Βασίλης Κακουλάκης κατετάγη 17ος με 8:34.20.