Πρώτο βήμα για τον Παμβοχαϊκό

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά των πλέι οφ της βόλεϊ λιγκ έκανε ο Παμβοχαϊκός που επικράτησε επί της Κηφισιάς 3-1 σετ.

Η ομάδα του Βραχατίου πίεσε πολύ στο σερβίς και είχε κορυφαίο τον Αινεία Τζελάτι ο οποίος έκανε την καλύτερη εμφάνιση της σεζόν. Μάλιστα στο 1ο σετ ο Παμβοχαϊκός είχε αποτελεσματικότητα επίθεση 63% και στο 2ο σετ 88%.
Αντίθετα η Κηφισιά έκανε μία από τις χειρότερες εμφανίσεις στην υποδοχή και μετά την απώλεια του 1ου σετ υπήρξε απογοήτευση. Στο 1ο σετ η Κηφισιά είχε συνέχεια το προβάδισμα με 1-2 πόντους μέχρι και το 24-23. Μάλιστα ο Νικολάκης έβαλε μπροστά την Κηφισιά και με 25-24. Και τις δύο φορές ο Παμβοχαϊκός κατάφερε να πάρει την αλλαγή και να ισοφαρίσει. Ο Πελεκούδας ισοφάρισε με επίθεση 25-25. Το 26-25 για τον Παμβοχαϊκό έγινε με μπλοκ στον Πούλκο και το σετ κρίθηκε με άμυνα Μπατατζίμ και μπλοκ άουτ του Πέτι από τα χέρια των Γιορντάνοφ, Παπαγγελόπουλου.
Στο 2ο σετ ο Παμβοχαϊκός μπήκε με σερί 6-0 και καθάρισε το σετ. Η Κηφισιά απάντησε στο 2ο σετ με τους Γιορντάνοφ, Πούλκο να της δίνουν από την αρχή προβάδισμα, ενώ στο 4ο σετ ο Παμβοχαϊκός έκανε σερί 8-0 εκτοξεύοντας τη διαφορά από 11-10 σε 19-10 ύστερα από καλές άμυνες και αποτελεσματικές κόντρα επιθέσεις.
Τα σετ: 3-1 (27-25, 25-13, 18-25, 25-18)
Παμβοχαϊκός (Δεληκώστας) Σμιθ 3 (0/1 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκράχαμ 8 (5/7 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πέτι 14 (14/30 επ, 70% υπ – 41% άριστες), Πελεκούδας 9 (4/6 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Τζελάτι 23 (21/30 επ, 2 άσσοι), Μπατατζίμ 18 (17/31 επ, 1 μπλοκ, 63% υπ – 40% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 38% υπ 38% άριστες), Λολίτσας (λ), Αγγελόπουλος, Παπάζογλου, Ιωαννίδης.
ΑΟΠ Κηφισιά (Αρσενιάδης) Νικολάκης 6 (5/7 επ, 1 μπλοκ), Χριστοφιδέλης 5 (5/11 επ, 63% υπ 44% άριστες), Μουρούτης 4 (2/3 επ, 2 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 6 (3/7 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πούλκο 15 (13/20 επ, 2 μπλοκ, 45% υπ – 25% άριστες), Γιορντάνοφ 22 (18/37 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Ταμπουριατζής (λ, 41% υπ – 17% άριστες), Λάππας 1 (1/2 επ), Εφραιμίδης 1 (1/2 επ 50% υπ – 38% άριστες).