ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Πρώτο βήμα για τον τίτλο από τον ΔΙΚΕΑ, παράπονα για τη διαιτησία από τον Δούκα

Η ομάδα του ΔΙΚΕΑ έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος στην χάντμπολ πρεμιέρ, επικρατώντας στον πρώτο αγώνα της σειρά των τελικών, 25-21 επί του Δούκα στην αίθουσα χάντμπολ του ΟΑΚΑ.

Η ομάδα της Νέας Ιωνίας ξεκίνησε φουριάζα έχοντας τον Αλέξη Αλβανό σε εξαιρετική μέρα αφού σημείωσε τα πέντε από τα πρώτα επτά τέρματα του ΔΙΚΕΑ για να κάνει στο σκορ 7-2 στο 12:42. Στην συνέχεια ο Δούκας έμεινε χωρίς γκολ για 7 λεπτά και στο 18:25 αλλά και με πολλά παράπονα για τη διαιτησία.
Στο φινάλε του ημιχρόνου ο Ντούνης με ατομική ενέργεια έκανε το σκορ 13-9 και στις αρχές του δευτέρου ο Δούκας πλησίασε και πάλι στα τρία γκολ (13-10) με τον Αποστολίδη, ωστόσο ήταν η τελευταία φορά που ουσιαστικά έμεινε κοντά στο σκορ.
Ένα σερί 3-0 του ΔΙΚΕΑ έκανε το σκορ 16-10 (34’) με δύο απανωτά γκολ από τον Αλβανό και ουσιαστικά το παιχνίδι κρίθηκε στο 43’ με τον Παπαδιονυσίου να σκοράρει για το 19-12 και στο 47:46, όταν η διαφορά έφτασε στην μέγιστη τιμή της τα 8 τέρματα (21-13).
Στα τελευταία λεπτά ο Δούκας μάζεψε την διαφορά από το 25-17 (57:27) με τις ενέργειες των Ζιβούλοβιτς, Ζαλώνη, στο τελικό 25-21.
Στο ίδιο γήπεδο, στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ, θα διεξαχθεί την Δευτέρα 22/5 στις 16:00 ο 2ος τελικός ανάμεσα στις δύο ομάδες. Ο αγώνας θα μεταδοθεί απευθείας από την ΕΡΤ2.
Τα πεντάλεπτα 2-1, 4-2, 7-2, 9-5, 11-6, 13-9 (ημχ.), 16-11, 17-12, 19-12, 21-14, 24-17, 25-21
ΔΙΚΕΑΣ (Ιατρούδης) Τσακνής, Κωστακίδης 1, Καραμπουρνιώτης, Λαδάκης 1, Αργυράκης, Γκέρτσος 1, Μελετάκος, Μανιουδάκης, Αλβανός 9, Παπαδιονυσίου 3, Παπακυπριανού 7, Λεωνίδας 1, Τσιλιμπάρης, Λιόλιος, Χάλαρης, Κεδέρης 2.
Δούκας (Κρανάκης) Ζαλώνης 3, Μωραΐτης 1, Τόμπρος, Τζήρας 6, Ζαμπούνης 4, Μανουσέλης 1, Ντιντερέγγερ, Αποστολίδης 1, Μπάρμπας, Ντούνης, Ζιβούλοβιτς 2, Νταρσουλάντ 1, Αραπακόπουλος, Ζαφειράκης, Μυλωνάς 2.
Δίλεπτα 9-4, Πέναλτι 5/6-0/1.