Πρώτος μεγάλος τίτλος για τον Κύργιο

Μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά κατάφερε να κάνε την ανατροπή και να πανηγυρίσει τον τρίτο τίτλο του σε τουρνουά της ATP μέσα στο 2016.

του Σούλη Μέζου

Ο λόγος για τον Ελληνοαυστραλό Νίκο Κύργιο που με τις διαδοχικές επιτυχίες αποτελεί το «next big thing» του παγκόσμιου τένις και αν πιστέψουμε τα λόγια των ειδικών, εφόσον φτιάξει λίγο και την… συμπεριφορά του, μπορεί να αφήσει εποχή.
Ο Κύργιος στον τελικό του όπεν της Ιαπωνίας αντιμετώπισε τον Νταβίντ Γκοφίν και χρειάστηκε τρία σετ για να κάμψει την αντίστασή του.
Ο Βέλγος, Νο8 στην παγκόσμια κατάταξη, προηγήθηκε στον τελικό καθώς κατέκτησε το πρώτο σετ με 6-4, ωστόσο ο Ελληνοαυστραλός, που έχει ανέβει πλέον στο Νο15 του κόσμου και ήταν Νο6 στο ταμπλό του τουρνουά, κατάφερε να αντιδράσει.
Αρχικά ισοφάρισε κατακτώντας με 6-3 το δεύτερο και τελικά πήρε τη νίκη, κερδίζοντας και το τρίτο σετ με 7-5, σε αγώνα που ξεπέρασε τις δυο ώρες διάρκεια.
Για να φτάσει στον τελικό και την κατάκτηση του τροπαίου, ο Κύργιος απέκλεισε κατά σειρά τον Αμερικανό Χάρισον, τον Τσέχο Στέπανεκ, τον Μούλερ από το Λουξεμβούργο και στα ημιτελικά τον Γάλλο Μονφίλς.