Πρωταθλήτρια η Ριπάκοβα στο παγκόσμιο ενόπλων δυνάμεων

Η σημερινή ημέρα των αγώνων στο παγκόσμιο στρατιωτικό πρωτάθλημα ολοκληρώθηκε, με τη Όλγκα Ριπάκοβα να παίρνει το χρυσό στο τριπλούν και τη Γουίνι Τσέμπετ να κόβει πρώτη το νήμα στα 1500μ.

Η 34χρονη Όλγκα Ριπάκοβα από το Καζακστάν με άλμα στα 14.19μ. πήρε το χρυσό μετάλλιο στο τριπλούν, ερχόμενη από το παγκόσμιο πρωτάθλημα της Ντόχα που δεν κατάφερε να μπει στον τελικό. Στην δεύτερη θέση, με 13.78μ., ήταν η Ιταλίδα Οτάβια Τσεστονάρο και στην τρίτη η Άνα Λουτσία Χοσέ Τίμα από τη Δομινικανή Δημοκρατία με άλμα στα 13.54μ.

Στον ακοντισμό, η Κινέζα Λι Ζανγκ έριξε την καλύτερη βολή στα 63.06μ. και ανέβηκε στο πρώτο σκαλί του βάθρου. Στο βάθρο μαζί της ανέβηκαν οι Λάιλα Φερέρ από τη Βραζιλία με 56.02μ. και Λιγιανάνγκε Μπαμπαράντα από τη Σρι Λάνκα με 52.73μ.

Στα 1500μ. γυναικών, η Κενυάτισσα Γουίνι Τσεμπέτ επικράτησε με επίδοση στα 4:25.22 και την ακολούθησαν οι Ναταλία Πρίσιεπα από την Ουκρανία με 4:26:63 και Νέλι Κορί από το Μπαχρέιν με 4:26.97.

Στα 100μ. με εμπόδια η Εκατερίνα Ποπβλάσκαγια από τη Λευκορωσία τερμάτισε πρώτη και πήρε το χρυσό με 13.36. Το ασημένιο μετάλλιο πήρε η Άνα Πλοτίτσινα με 13.40 και το χάλκινο η Χάνα Τσουμπκότσοβα με 13.66.