Ψηλά ο πήχης το 2015

Το Sportsfeed παρουσιάζει μια ανάλυση της τελευταίας πενταετίας για τους Φιλιππιδη, Κυριακοπούλου και Στεφανίδη , από το ξεκίνημα τους στη σεζόν μέχρι την κατάληξη που είχε η χρονιά, προκειμένου οι αναγνώστες να σχηματίσουν μια εικόνα για την πορεία των πρωταθλητών μας το 2015.

του Τόλη Λελεκίδη

Ο Κώστας Φιλιππίδης, η Νικόλ Κυριακοπούλου και η Κατερίνα Στεφανίδη αγωνίζονται σε παγκόσμιο επίπεδο και δεν είναι μόνο οι διακρίσεις που έχουν πετύχει, αλλά και οι επιδόσεις του. Δεν είναι λίγες οι φορές που έχουν νικήσει σε μίτινγκ παγκοσμίου επιπέδου.
Οι τρεις πρωταθλητές μας έχουν ξεκινήσει τους αγώνες τους για τη φετινή χρονιά δυναμικά. Με πρώτο στόχο τη διάκριση στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στην Πράγα, έχουν δείξει ότι είναι σε θέση να διεκδικήσουν μετάλλιο στην κορυφαία διοργάνωση για το 2015 στον κλειστό.
Την αρχή έκανε η Κατερίνα Στεφανίδη, που στις 9 Ιανουαρίου σε αγώνες στο Κολοράντο πέρασε τα 4.56μ. πετυχαίνοντας ατομικό ρεκόρ.
Ο Κώστας Φιλιππίδης έκανε πρεμιέρα στο μίτινγκ στην Ορλεάνη στις 17 Ιανουαρίου και πέρασε τα 5.70μ.
Η Νικόλ Κυριακοπούλου ξεκίνησε τους αγώνες της στο μίτινγκ στη Ρουέν στις 24 Ιανουαρίου, όπου πέρασε τα 4.67μ.
Ήδη οι τρεις άλτες βρέθηκαν πάνω από το όριο που έχει θέσει ο ΣΕΓΑΣ για την Πράγα, καθώς στους άνδρες είναι 5.55μ. και στις γυναίκες 4.50μ.
Ποιες ήταν όμως οι πρεμιέρες των τριών Ελλήνων αθλητών τα προηγούμενα πέντε χρόνια; Με ποιες επιδόσεις ξεκίνησαν τη χρονιά; Ποια ήταν η κορυφαία τους επίδοση στον κλειστό και ποια στον ανοιχτό; Ποια ήταν η μεγαλύτερή τους επιτυχία;

2009
Φιλιππίδης: 5.65μ. (ανοιχτός)
Αγωνίστηκε απευθείας στον ανοιχτό και η καλύτερή του επίδοση ήταν 5.65μ. στο Μπρούνο Ζάουλι που είχε γίνει στη Λεϊρία της Πορτογαλίας στις 21 Ιουνίου, όπου είχε πάρει την τέταρτη θέση.
10ος: Στο παγκόσμιο πρωτάθλημα στο Βερολίνο πήρε την 10η θέση στον προκριματικό.
Κυριακοπούλου: 4.35μ.
Έκανε πρεμιέρα στην ημερίδα της Παιανίας στις 24 Ιανουαρίου.
4.35μ.: Η καλύτερη επίδοσή της σημειώθηκε στις 14 Φεβρουαρίου στο πανελλήνιο πρωτάθλημα στην Παιανία, όπου επανέλαβε τα 4.35μ.
4.50μ. (ανοιχτός): Η καλύτερη επίδοσή της ήταν στις 30 Ιουνίου στην Πεσκάρα όταν κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στους μεσογειακούς αγώνες.
11η: Στο παγκόσμιο πρωτάθλημα στο Βερολίνο κατετάγη 11η στον προκριματικό.
Στεφανίδη: Ακυρώθηκε
Δεν ξεκίνησε καλά, αφού σε αγώνα στο Νέο Μεξικό στις 8 Φεβρουαρίου ακυρώθηκε.
4.10μ.: Η καλύτερη επίδοσή της ήταν στις 27 Φεβρουαρίου σε περιφερειακούς φοιτητικούς αγώνες στο Σιάτλ.
4.13μ. (ανοιχτός): Τα πέρασε σε ημερίδα στο Στάνφορντ στις 18 Απριλίου.

2010
Φιλιππίδης: 5.52μ.
Ξεκίνησε στις 9 Ιανουαρίου στο μίτινγκ στη Λιόν.
5.70μ.: Την καλύτερη επίδοση σημείωσε στο μίτινγκ του Μάντσεστερ στις 16 Ιανουαρίου, που αποτέλεσε και πανελλήνιο ρεκόρ.
5.55μ. (ανοιχτός): Το καλύτερο άλμα του ήταν στο μίτινγκ Ρόταχ-Έγκερν στις 4 Ιουλίου.
21ος: Στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στη Βαρκελώνη πήρε την 21η θέση στον προκριματικό.
Κυριακοπούλου: 4.30μ.
Έκανε πρεμιέρα στο μίτινγκ στη Δρέσδη στις 29 Γενάρη.
4.50μ.: Το καλύτερο άλμα της ήταν σε ημερίδα στην Παιανία στις 6 Φλεβάρη, που αποτέλεσε πανελλήνιο ρεκόρ.
4.55μ. (ανοιχτός): Η καλύτερη επίδοσή της αποτέλεσε και πανελλήνιο ρεκόρ, που πέτυχε στις 14 Μαΐου στο μίτινγκ στη Ντόχα.
13η: Στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στη Βαρκελώνη πήρε την 13η θέση στον προκριματικό.
Στεφανίδη: 4.25μ.
Ξεκίνησε σε αγώνες στην Ουάσινγκτον στις 18 Ιανουαρίου. 4.30μ.: Την καλύτερη επίδοσή της την σημείωσε σε περιφερειακούς φοιτητικούς αγώνες στο Σιάτλ στις 27 Φλεβάρη.
4.30μ. (ανοιχτός): Το καλύτερο άλμα της ήταν σε φοιτητική ημερίδα που έγινε στο Στάνφορντ στις 27 Μαρτίου.

2010
Φιλιππίδης: 5.33μ.
Πρεμιέρα στο μίτινγκ του Λιντς (Αυστρία) στις 23 Ιανουαρίου.
5.72μ.: Καλύτερη επίδοση στις 20 Φεβρουαρίου στο πανελλήνιο πρωτάθλημα στην Παιανία, όπου έσπασε το πανελλήνιο ρεκόρ.
5.75μ. (ανοιχτός): Καλύτερη επίδοση στο παγκόμιο πρωτάθλημα στη Νταεγού στις 29 Αυγούστου, που αποτέλεσε και ισοφάριση του πανελληνίου ρεκόρ.
5ος: Στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στο Παρίσι κατέκτησε την πέμπτη θέση.
Κυριακοπούλου: 4.51μ.
Πρώτος αγώνας στις 12 Φεβρουαρίου στο μίτινγκ του Ντόνετσκ με πανελλήνιο ρεκόρ.
4.55μ.: Καλύτερη επίδοση στις 19 Φεβρουαρίου στην Παιανία, όπου βελτίωσε το δικό της πανελλήνιο ρεκόρ.
4.71μ. (ανοιχτός): Καλύτερο άλμα στο μίτινγκ στο Λονδίνο στις 5 Αυγούστου, που αποτέλεσε πανελλήνιο ρεκόρ.
8η: Στο παγκόσμιο πρωτάθλημα στη Νταεγού κατέκτησε την 8η θέση.
9η: Στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στο Παρίσι ήταν 9η.
Στεφανίδη: 4.41μ.
Πρώτος αγώνας σε φοιτητική ημερίδα στο Σιάτλ στις 15 Ιανουαρίου, που ήταν και η καλύτερη επίδοσή της στον κλειστό.
4.45μ. (ανοιχτός): Καλύτερη επίδοση στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα νέων στην Οστράβα στις 17 Ιουλίου, όπου ήταν ισοφάριση του πανελληνίου ρεκόρ της κατηγορίας.
2η: Στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα νέων στην Οστράβα.

2012
Φιλιππίδης: 5.62μ.
Πρεμιέρα στις 2 Φεβρουαρίου στο Λιντς (Αυστρία).
5.75μ.: Καλύτερη επίδοση στους βαλκανικούς αγώνες στην Κωνσταντινούπολη στις 18 Φεβρουαρίου, όπου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και σημείωσε πανελλήνιο ρεκόρ.
5.80μ. (ανοιχτός): Καλύτερο άλμα στο μίτινγκ στη Λωζάννη στις 23 Αυγούστου.
7ος: Στο παγκόσμιο πρωτάθλημα κλειστού στην Κωνσταντινούπολη πήρε την έβδομη θέση.
5ος: Στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στο Ελσίνκι πήρε την πέμπτη θέση.
7ος: Στους Ολυμπιακούς αγώνες στο Λονδίνο κατέλαβε την έβδομη θέση.
Κυριακοπούλου: Δεν κατέβηκε σε αγώνες στον κλειστό.
4.60μ. (ανοιχτός): Πρεμιέρα στο μίτινγκ στη Ν. Υόρκη στις 9 Ιουνίου.
3η: Στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στο Ελσίνκι κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.
19η: Στους Ολυμπιακούς αγώνες στο Λονδίνο κατέλαβε την 19η θέση στον προκριματικό.
Στεφανίδη: 4.35μ.
Πρεμιέρα στις 27 Ιανουαρίου σε αγώνες στο Φάγιετβιλ (ΗΠΑ), που ήταν και η καλύτερη επίδοσή της.
4.51μ. (ανοιχτός): Καλύτερο άλμα στις 16 Ιουνίου σε μίτινγκ στο Λίβερμορ (ΗΠΑ), που αποτέλεσε και πανελλήνιο ρεκόρ νέων.
24η: Στους Ολυμπιακούς αγώνες στο Λονδίνο πήρε την 24η θέση στον προκριματικό.
Ακυρώθηκε: Στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στο Ελσίνκι έκανε τρεις αποτυχημένες προσπάθειες στα 4.40μ.

2013
Φιλιππίδης: 5.65μ.
Πρεμιέρα στις 5 Ιανουαρίου στο μίτινγκ του Λεβερκούζεν.
5.83μ.: Καλύτερη επίδοση στις 31 Ιανουαρίου στο μίτινγκ του Λιντς (Αυστρία), που αποτελεί και το πανελήνιο ρεκόρ μέχρι σήμερα.
5.82μ. (ανοιχτός): Το καλύτερο άλμα του το πέτυχε στις 10 Μάη στο «Ντάιαμοντ Λιγκ» στη Ντόχα, που αποτελεί μέχρι σήμερα το πανελλήνιο ρεκόρ.
4ος: Στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στο Γκέτεμποργκ κατέλαβε την τέταρτη θέση.
10ος: Στο παγκόσμιο πρωτάθλημα στη Μόσχα πήρε τηυ δέκατη θέση.
Πρεμιέρα στις 5 Φεβρουαρίου στο μίτινγκ του Παρντουμπίτσε (Τσεχία).
4.60μ.: Καλύτερο άλμα στις 9 Φεβρουαρίου στο μίτινγκ του Ντόνετσκ που αποτέλεσε και πανελλήνιο ρεκόρ.
4.65μ. (ανοιχτός): Καλύτερη επίδοση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα στο Μαρούσι στις 20 Ιουλίου.
10η: Στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στο Γκέτεμποργκ πήρε τη δέκατη θέση στον προκριματικό.
13η: Στο παγκόσμιο πρωτάθλημα στη Μόσχα ήταν 13η στον προκριματικό.
Στεφανίδη: 4.45μ.
Πρεμιέρα στις 2 Φεβρουαρίου σε αγώνες στη Βόρεια Αριζόνα.
4.45μ.: Καλύτερο άλμα στις 2 Φεβρουαρίου σε μίτινγκ στο Φλάγκσταφ (ΗΠΑ).
4.40μ. (ανοιχτός): Καλύτερο άλμα στις 6 Ιουνίου σε μίτινγκ στην Τσούλα Βίστα (ΗΠΑ).
13η: Στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στο Γκέτεμποργκ πήρε την 13η θέση στον προκριματικό.

2014
Πρεμιέρα στις 4 Ιανουαρίου στο μίτινγκ του Λεβερκούζεν.
Σημείωση: Εκείνη τη σεζόν ουσιαστικά ο Φιλιππίδης ξεκίνησε τους αγώνες του στον κλειστό από τις 14 Δεκεμβρίου του 2013, όταν αγωνίστηκε σε μίτινγκ στη Λιόν και πέρασε τα 5.61μ.
5.80μ.: Καλύτερη επίδοση στο παγκόσμιο πρωτάθλημα στο Σόποτ στις 8 Μαρτίου.
5.70μ. (ανοιχτός): Καλύτερο άλμα στις 31 Αυγούστου στο μίτινγκ στο Βερολίνο.
1ος: Στο παγκόσμιο πρωτάθλημα κλειστού στο Σόποτ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.
7ος: Στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στη Ζυρίχη πήρε την έβδομη θέση.
Πρεμιέρα στις 18 Ιανουαρίου στην Ορλεάνη (Γαλλία).
4.72μ.: Καλύτερη επίδοση στο μίτινγκ στην Στοκχόλμη στις 6 Φεβρουαρίου, που αποτελεί και το μέχρι σήμερα πανελλήνιο ρεκόρ.
4.67μ. (ανοιχτός): Καλύτερο άλμα στον τελικό των «Ντάιαμοντ Λιγκ» στη Ζυρίχη στις 28 Αυγούστου.
7η: Στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στη Ζυρίχη ήταν έβδομη.
Πρεμιέρα στις 11 Ιανουαρίου σε αγώνες στο Κολοράντο.
4.55μ.: Καλύτερη επίδοση στο μίτινγκ του Φλάγκσταφ (ΗΠΑ) στις 25 Ιανουαρίου.
4.71μ. (ανοιχτός): Καλύτερη επίδοση στο «Ντάιαμοντ Λιγκ» στο Μονακό στις 18 Ιουλίου.
2η: Στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στη Ζυρίχη κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο.