Πύρρειος νίκη για Σαράποβα

Τι και αν κέρδισε; Η Μαρία Σαράποβα αποχαιρέτησε το WTA Finals της Σιγκαπούρης, παρά το γεγονός ότι επικράτησε στον τρίτο και τελευταίο της αγώνα της Αγκνιέσκα Ραντβάνσκα με 2-1 σετ, σε μία αγωνιστική που «έβγαλε» και τα ζευγάρια των ημιτελικών.

του Νίκου Κούδα
follow me @nkoudas

Η 27χρονη Ρωσίδα σούπερ σταρ δεν κατάφερε να πάρει την «καθαρή» νίκη που χρειαζόταν για να παραμείνει ζωντανή στην υπόθεση πρόκριση, καθώς το σετ που παραχώρησε στην 25χρονη αντίπαλό της (7-5, 6-7[4], 6-2 το σκορ), τελικώς της στοίχισε στην ισοβαθμία με τη Ραντβάνσκα. Αντίθετα, η Πολωνέζα επωφελήθηκε από τη μετέπειτα νίκη της αδιάφορης (αφού είχε ήδη προκριθεί) Κάρολαϊν Βοζνιάκι επί της Πέτρα Κβίτοβα, και έτσι πήρε το δεύτερο εισιτήριο για τα ημιτελικά μαζί με την Καναδή τενίστρια.

Αντίστοιχα στο δεύτερο, κόκκινο γκρουπ, η Άνα Ιβάνοβιτς επικράτησε μεν της πρωτοπόρου Ρουμάνας Σιμόνα Χάλεπ, με 7-6(7), 3-6, 6-3, αποτέλεσμα ωστόσο που δεν αποδείχθηκε αρκετό για να της δώσει την πρόκριση στην ημιτελική φάση, καθώς έχασε στην ισοβαθμία με τη Σερένα Γουίλιαμς, η οποία είχε καλύτερη διαφορά στα σετ (4-2, έναντι 4-3 της Σερβίδας).

Έτσι, τα ζευγάρια των ημιτελικών διαμορφώθηκαν με τη Χάλεπ να αντιμετωπίζει τη Ραντβάνσκα και τη Γουίλιαμς τη Βοζνιάκι, σε μία επανάληψη του πρόσφατου -νικηφόρου για την 33χρονη- τελικού του US Open.