Ραβέννα-Ολυμπιακός 3-1: Έβγαλε τα μάτια του, αλλά μπορεί την ανατροπή

Τεράστια ευκαιρία αν όχι για τη νίκη, αλλά για να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ, έχασε ο Ολυμπιακός που ηττήθηκε με 3-1 στον πρώτο τελικό του Challenge Cup από την Ραβέννα.

Οι ερυθρόλευκοι θα μπορούσαν κάλλιστα να είχαν κερδίσει αυτοί με 3-1, αλλά πέταξαν σπουδαίες ευκαιρίες τόσο στο πρώτο (όπου δικαιολογημένα φωνάζουν για τη διπλή μπαλιά που δεν δόθηκε στο 24-24), όσο και στο δ’ σετ όπου προηγήθηκαν με 20-22, αλλά το έχασαν με 25-23.
Πλέον ο Ολυμπιακός πρέπει την επόμενη Τετάρτη στο ΣΕΦ να κερδίσει με 3-0 ή 3-1 και κατόπιν να επικρατήσει στο «χρυσό σετ» για να κατακτήσει την κούπα.
Τα κομβικά σημείο του αγώνα, όπως προαναφέραμε ήταν το πρώτο και το τέταρτο σετ, ωστόσο η αλήθεια είναι ότι ο Ολυμπιακός έχοντας απέναντι του μια απλά καλή ομάδα (δεν ήταν κάτι το εξαιρετικό) δεν μπόρεσε να φτάσει στα δικά του στάνταρ… Μόνο που τα δεδομένα αυτά αφορούν το υποβαθμισμένο ελληνικό πρωτάθλημα κι η Ραβέννα (που τερμάτισε 8η στην κανονική διάρκεια του καμπιονάτο) δεν είναι ελληνική ομάδα.
Έτσι οι ερυθρόλευκοι που συνήθως παίζουν με πάνω από 60% στην καλή πρώτη μπάλα, σήμερα έμειναν στο 38% (!), κυρίως λόγω του Οϊβάνεν (στη βόλεϊ λιγκ έχει 55% και σήμερα είχε μόλις 29% με 10/34 επιθέσεις) και του Μπέμε που είχε μόλις 5/15…
Ακόμη κι έτσι όμως ο Ολυμπιακός στο πρώτο σετ (που είχε συνεχόμενες εναλλαγές) έφτασε σε σετ μπολ (23-24) με τον Πογκλάγεν να ισοφαρίζει και στην επόμενη φάση η καθαρή διπλή μπαλιά δεν δόθηκε ο Μπούτσεγκερ με κόντρα έκανε το 25-24 και ο Πογκλάγεν με τρομερό άσο έκλεισε το σετ.
Στο 16-21 του β’ σετ το 1-1 φαινόταν εύκολα, όμως ο Ολυμπιακός έβαλε ξανάτην Ραβέννα στο ματς, με τους Ιταλούς να έχουν κόντρα ισοφάρισης στο 23-24, ωστόσο το μπλοκ του Πετρέα στον Γκουτιέρεζ έκλεισε το σετ.
Στο τρίτο σετ μέχρι το 16-15 είχαμε ντέρμπι, αλλά χωρίς άσο και με μόλις 1 μπλοκ, ο Ολυμπιακός το έχασε με 25-20 για να επιστρέψει στο δ’ σετ όπου προηγήθηκε 10-13, 14-16 και 20-22. Εκεί όμως κόλλησε, ο Ντιαμαντίνι με άσο έκανε το 23-22 κι ο Μπούτσεγκερ με κόντρα το 24-22, για να τελειώσει το ματς με νέα επίθεση του Αυστριακού διαγώνιου.
Τα σετ: 26-24, 23-25, 25-20, 25-23
ΡΑΒΕΝΑ (Σόλι): Ορντούνα 4 (1/3 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πόγκλαγεν 13 (10/25 επ., 3 άσσοι, 41% υπ. – 14% άριστες), Γκεοργκίεφ 10 (7/13 επ., 3 μπλοκ), Ντιαμαντίνι 8 (6/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μαρεσάλ 13 (11/27 επ., 2 άσσοι, 45% υπ. – 30% άριστες), Μπούτσεγκερ 19 (17/42 επ., 2 μπλοκ) / Γκόι (λ, 45% υπ. – 30% άριστες), Ραφαέλι 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Γκουτιέρεζ.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 14 (10/34 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Πετρέας 6 (2/5 επ., 4 μπλοκ), Μπέμε 10 (5/15 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Ντρίζγκα, Αλεξίεφ 13 (13/26 επ., 72% υπ. – 32% άριστες), Ραούβερντινκ 13 (13/27 επ., 56% υπ. – 33% άριστες) / Στεφάνου (λ, 30% υπ. – 26% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης (57% υπ. – 0% άριστες), Ζουπάνι 1 (1/2 επ.), Στιβαχτής.