Ρεκόρ αγώνων και 3ος στον κόσμο ο Χρήστου

Ακόμα πιο γρήγορος από τον πρωινό προκριματικό ήταν πριν από λίγο ο Απόστολος Χρήστου στον τελικό των 100μ. ύπτιο του Euromeet που διεξάγεται στο Λουξεμβούργο.

Ο αθλητής του Παναγιώτη Βελέντζα ήταν ο νικητής κάνοντας 54.00, βελτιώνοντας το 54.19 που έκανε ο ίδιος το πρωί. Με αυτήν την επίδοση, ο 20χρονος κολυμβητής του Ολυμπιακούς ανέβηκε στην τρίτη θέση της παγκόσμιας κατάταξης στο αγώνισμα, για το 2017. Θυμίζουμε ότι ο Αμερικανός Ματ Γκρίβερς είναι ο ταχύτερος αυτήν την εποχή στον κόσμο με 53.31 και ο Ρώσος Εβγκένι Ριλόφ είναι ο δεύτερος κολυμβητής που έχει κατέβει φέτος τα 54 δευτερόλεπτα, με τον Χρήστου να καταλαμβάνει την τρίτη θέση.
Μέχρι στιγμής ο Χρήστου έχει σημειώσει τρία ρεκόρ αγώνων στο Λουξεμβούργο και όπως δήλωσε και ο ίδιος: «Ήμουν έτοιμος για αυτό το μίτινγκ και τα πήγαμε καλά. Ο μεγάλος στόχος είναι το καλοκαίρι, στο παγκόσμιο της Βουδαπέστης όπου εκεί επικεντρώνουμε την προσοχή μας».
Νωρίτερα, ο Λευτέρης Μανιός συμμετείχε στον τελικό Β των 50μ. πρόσθιο όπου κατέλαβέ την 7η θέση κάνοντας 30.55.
Σε λίγη ώρα ο Χρήστου θα αγωνιστεί και στον τελικό των 50μ. ελεύθερο.