Ρεκόρ από την Ντάγκλας και την Μάκιντος

Το διεθνές μίτινγκ του Νόξβιλ ολοκληρώθηκε σήμερα τα ξημερώματα και καταγράφηκαν μερικές γρήγορες επιδόσεις που δείχνουν ότι οι κολυμβητές και οι κολυμβήτριες βρίσκονται σε καλό δρόμο για τις μεγάλες διοργανώσεις του 2024.

της Ελισάβετ Γρηγοριάδου

800μ ελεύθερο γυναικών
Η Κέιτι Λεντέκι έκανε αυτό που ξέρει καλύτερα και αναδείχθηκε νικήτρια με διαφορά 12.67 δευτερόλεπτα, αγγίζοντας τον τοίχο του τερματισμού σε 8:14.97. Με αυτή την κούρσα βελτίωσε τον χρόνο της από το U.S. Open και την οδηγεί μπροστά από την Λάνι Πάλιστερ (Αυστραλία) που είχε την κορυφαία επίδοση στον κόσμο με 8:15.11 από την σειρά του παγκοσμίου κυπέλλου. Δεύτερη ήταν η Πέιτζ Μάντεν με 8:27.64 και τρίτη η Τζίλιαν Κοξ με 8:28.00.

800μ ελεύθερο ανδρών
Ο Φέλιξ Όμπεκ (Αυστρία) συνεχίζει να έχει δυνατή παρουσία στη διοργάνωση και σήμερα τα ξημερώματα έπεσε στο τέταρτο αγώνισμά του και πλέον έχει κολύμπησε σε 200μ, 400μ, 800μ και 1.500μ. Με το 7:51.96 κέρδισε το 800άρι, φτάνοντας τις τρεις νίκες, ενώ δεύτερος ήταν ο Λούκας Ονβού (Βέλγιο) με 7:55.64 και τρίτος ο Μπόμπι Φίνκε με 7:55.85.

100μ ύπτιο γυναικών
Πέντε δέκατα του δευτερολέπτου έκριναν τη νίκη στο 100άρι ύπτιο. Η Κάθριν Μπέρκοφ με το 59.06 πήρε τη νίκη στον τερματισμό, αφήνοντας δεύτερη την Κλερ Κούρζαν με 59.11. Στην τρίτη θέση ολοκλήρωσε τον αγώνα της η Ράιαν Γουάιτ με 59.84.

100μ ύπτιο ανδρών
Ο Σέιν Κάσας ηγήθηκε στον μεγάλο τελικό των 100μ ύπτιο από την αρχή μέχρι το τέλος, με τον ίδιο τρόπο που κέρδισε χθες τα 100μ πεταλούδα. Είχε πέρασμα στο πρώτο 50άρι 25.87, στο δεύτερο 27.67, για να τερματίσει συνολικά 53.54. Ο Χάντερ Άρμστρονγκ με το 53.97 κατέλαβε την δεύτερη θέση και ο Τζόνι Μάρσαλ με το 54.36 την τρίτη.

200μ πρόσθιο γυναικών
Μία πολύ γρήγορη κούρσα είδαμε από την Κέιτ Ντάγκλας που έγινε η τέταρτη ταχύτερη κολυμβήτρια όλων των εποχών. Αρχικά ήταν πιστευτό ότι θα γινόταν μία μονομαχία μεταξύ της Ντάγκλας με την Λίλι Κινγκ αλλά τελικά ήταν μία κούρσα εναντίον του χρονομέτρου. Η Ντάγκλας λοιπόν κολύμπησε σε 2:19.30 για να καταρρίψει το αμερικανικό ρεκόρ και το ρεκόρ του US Open. Και τα δύο άνηκαν στην Ρεμπέκα Σόνι από το 2012 και το 2009 αντίστοιχα με 2:19.59 και 2:20.38. Η Κινγκ ήταν δεύτερη με 2:24.34 και τρίτη η Μόνα Μαξάρι (Ιρλανδία) με 2:25.84.

200μ πρόσθιο ανδρών
Η νίκη πήγε στον Λιούμπομιρ Επιτρόποφ (Βουλγαρία), ο οποίος ήταν εντυπωσιακός στα τελευταία μέτρα της κούρσας και τελικά κατέγραψε 2:11.59, ενώ δεύτερος ακολούθησε ο Γουίλ Λίκον με 2:11.77 και τρίτος έμεινε ο Νικ Φινκ με 2:12.89.

200μ μεικτή γυναικών
Η Σάμερ Μάκιντος φρόντισε να βελτιώσει το δικό της ρεκόρ αγώνα που είχε σημειώσει πέρσι με 2:08.08. Η 17χρονη Καναδέζα τερμάτισε την κούρσα της σε 2:07.16 για να επικρατήσει επί της Άλεξ Γουόλς, η οποία κολύμπησε σε 2:07.63. Στην τρίτη θέση κατετάγη η Κέλι Πας με 2:13.33.

200μ μεικτή ανδρών
Η Κάρσον Φόστερ είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος της κούρσας αλλά παραλίγο να χάσει τη νίκη στα τελευταία μέτρα. Ο 22χρονος Αμερικανός τερμάτισε πρώτος σε 1:58.83, ενώ ο Τζούλιαν Τρέντον που έκανε την αντεπίθεσή του τελικά παρέμεινε δεύτερος με 1:58.89. Την τριάδα συμπλήρωσε ο Γκραντ Χάους με 1:59.02.

50μ ελεύθερο γυναικών
Οι τρεις γρηγορότερες των προκριματικών ήταν και οι ταχύτερες στον τελικό. Η Κάσια Βάσιξ (Πολωνία) με το 24.31 αναδείχθηκε νικήτρια, την δεύτερη θέση κατέλαβε η Άμπι Βάιτζιλ με 24.57 και την τρίτη η Κέιτ Ντάγκλας με 24.67.

50μ ελεύθερο ανδρών
Ο Μάικλ Άντριου ήταν ο ταχύτερος στην κούρσα της μίας ή καμίας ανάσας με επίδοση 21.87 και ήταν ο μοναδικός κάτω από τα 22 δευτερόλεπτα. Την δεύτερη θέση μοιράστηκαν οι Τζόρνταν Κρουξ και Σάντο Κοντορέλι (Ιταλία) με 22.06.