ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

ΡΙΜΙΝΙ 2024: ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΠΙΤΥΧΙΑ, ο Γεωργίου ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ στο σύνθετο!

Απίθανος ο Μάριος Γεωργίου έγραψε ιστορία για τον κυπριακό αθλητισμό καθώς πριν από λίγο κατάκτησε για πρώτη φορά το χρυσό μετάλλιο του σύνθετου ατομικού, στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ενόργανης γυμναστικής που διεξάγεται στο Ρίμινι της Ιταλίας.

Ο 26χρονος Κύπριος γυμναστής που το 2022 στο Μόναχο είχε κερδίσει το χρυσό μετάλλιο στο μονόζυγο, σήμερα ήταν… μαγικός στο σύνθετο ατομικό, κατάκτησε το χρυσό μετάλλιο και πήρε και την μοναδική Ολυμπιακή πρόκριση που έδινε ο αγώνας, για το Παρίσι!
Ο Γεωργίου συγκέντρωσε 84.265 βαθμούς έχοντας 13.533 στις ασκήσεις εδάφους, 14.266 στον πλάγιο ίππο, 13.233 στους κρίκου, 14.100 στο άλμα, 14.633 στο δίζυγο και 14.500 στο μονόζυγο! Με την επίδοση του 84.265 άφησε δεύτερο τον αργυρό Ολυμπιονίκη του Ρίο Όλεγκ Βερνιάεφ (Ουκρανία) που συγκέντρωσε 84.031 βαθμούς, ενώ το χάλκινο μετάλλιο πήγε στον Ιταλό Γιουμίν Αμπαντίνι με 83.765 βαθμούς.
Να σημειωθεί ότι ο εκπληκτικός Γεωργίου πήρε και τρεις προκρίσεις στους τελικούς των οργάνων του μονόζυγου (3ος), του δίζυγου (5ος) και του πλάγιου ίππου (7ος)!

Επίσης η ομάδα της Κύπρου πήρε την πρόκριση για το τελικό του ομαδικού με την 8η θέση ενώ η Ελλάδα ολοκλήρωσε στην 15η.