ΡΟΛΑΝ ΓΚΑΡΟΣ 2023: Στο 2ο γύρο η «μηχανή» Τσιτσιπάς

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πιέστηκε αρκετά στην πρεμιέρα του Ρολάν Γκαρός 2023 από τον Γίρι Βέσελι, πήρε όμως την νίκη και προκρίθηκε στο 2ο γύρο χαρακτηρίζοντας τον ευατό του… μηχανή.

της Αλεξάνδρας Καραμπουρνιώτη

Ο 24χρονος Έλληνας τενίστας, Νο5 στο ταμπλό, ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα παίρνοντας προβάδισμα με δύο σετ (7-5, 6-3). Ωστόσο ο Βέσελι που είναι καλός παίκτης αλλά βρέθηκε εκτός για μεγάλο διάστημα (2 αγώνες σε 10 μήνες, πρώτος αγώνας στο tour από τον περασμένο Σεπτέμβριο) κατάφερε να απαντήσει στο τρίτο σετ πιέζοντας από το σερβίς και την τελική γραμμή και ως… αριστερόχειρας δημιούργησε προβλήματα στον Τσιτσιπά.
Στο 4ο σετ όμως, το φαβορί επιβεβαίωσε τον τίτλο του. Έχοντας συνολικά 57 γουίνερς έναντι 31 του Τσέχου, ο Τσιτσιπάς έσωσε το σετ πόιντ στο τάιμπρεϊκ που θα έστελνε τον αγώνα στο 5ο σετ και πήρε τη νίκη με 3-1 μετά από έναν μακρύ αγώνα τριών ωρών και 13 λεπτών.
Κλειδί στη νίκη του Τσιτσιπά το 83% (71/86) των κερδισμένων πόντων που είχε από το πρώτο σερβίς. «Ήταν δύσκολο εμπόδιο σήμερα ο Γίρι, δε θα πω ψέμματα» τόνισε ο Τσιτσιπάς μιλώντας για το πρώην Νο35 της παγκόσμιας κατάταξης και συνέχισε: «Με ζόρισε πολύ και είμαι χαρούμενος που κατάφερα να το ξεπεράσω με αυτόν τον τρόπο. Κατάφερα να απαντήσω σε κάθε δυσκολία που έβαζε στο παιχνίδι διαρκώς. Η σημερινή είναι πολύ σημαντική για μένα. Δεν υπήρχε περίπτωση να αφήσω το παιχνίδι να πάει στα πέντε σετ» τόνισε ο Έλληνας τενίστας που χαρακτήρισε τον εαυτό του μηχανή.
Επόμενος αντίπαλος για τον Τσιτσιπά ο νικητής της αναμέτρησης Ρομπέρτο Καρμπάγελς Μπαένα – Εμίλιο Νάβα.