Ρώμη 2021: Πανελλήνιο ρεκόρ η μεικτή 4Χ100μ ελεύθερο, ημιτελικό ο Σοφικίτης

Η δεύτερη αγωνιστική του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κολύμβησης της Ρώμης εξελίχθηκε σε μια καλή για την ελληνική ομάδα αγωνιστική εμφάνιση με μια πρόκριση στον ημιτελικό και την κατάρριψη ενός πανελληνίου ρεκόρ κατηγορίας εφήβων-νεανίδων.

Ο Βασίλης Σοφικίτης του Ολυμπιακού κατάφερε να προκριθεί στον ημιτελικό των 200μ μεικτής ενώ η σκυτάλη 4Χ100μ ελεύθερο mixed βελτίωσε το πανελλήνιο ρεκόρ της ηλικιακής τους κατηγορίας με τους Αποστολάκο, Χρυσομάλλη και τις μοναδικές νεάνιδες της αποστολής, Βλάχου και Αγγελάκη. Εκτός αυτών οι αθλητές/τριες κατάφεραν να κολυμπήσουν τις ταχύτερές τους κούρσες και να βελτιώσουν φετινά και ατομικά ρεκόρ.

100μ πρόσθιο εφήβων

H πρώτη κούρσα με ελληνική παρουσία ήταν τα 100μ πρόσθιο, την οποία κολύμπησαν οι Δημήτρης Τσαλιαγκός και Δημήτρης Αλεξόπουλος. Ο Τσαλιαγκός με 1:03.65 κατέλαβε την 18η θέση και σημείωσε ατομικό ρεκόρ με προηγούμενο το 1:04.49 που είχε από το Ακρόπολις. Το δεύτερο καλύτερο χρόνο της καριέρας του, μετά το 1:04.22, κολύμπησε ο Αλεξόπουλος όπου με 1:04.46 ολοκλήρωσε στην 25η θέση.

200μ μεικτή εφήβων

Στον ημιτελικό του πρωταθλήματος προκρίθηκε ο Βασίλης Σοφικίτης με την 16η επίδοση και χρόνο 2:05.38. Για να περάσει στην φάση του τελικού ο αθλητής θα πρέπει να βελτιώσει το ατομικό του ρεκόρ (2:05.04) καθώς η οκτάδα του προκριματικού έκλεισε σε 2:04.12. Στο 200αρι μεικτή κολύμπησε και ο Αρίων Ζιάμπρας ο οποίος με 2:08.71 ολοκλήρωσε στην 36η θέση της κατάταξης. Η επίδοση του Ζιάμπρα αποτελεί ατομικό ρεκόρ (είχε 2:10.13), που είναι το δεύτερο που καταγράφει σε αυτό το πρωτάθλημα μετά το χθεσινό ρεκόρ στα 100μ ύπτιο.

4Χ100μ ελεύθερο mixed

Η τετράδα των Κωνσταντίνος Αποστολάκος, Μάριος Χρυσομάλλης, Άννα – Αυγούστα Βλάχου και Χαρά Αγγελάκη αγωνίστηκαν στην 4Χ100μ ελεύθερο mixed καταρρίπτοντας το πανελλήνιο ρεκόρ της κούρσας, με 3:40.99. Ο Αποστολάκος με 51.87, έπεσε πρώτος στο νερό και έδωσε την σκυτάλη στον Χρυσομάλλη που κολύμπησε το 100αρι σε 51.54 (flying start). Τον αγώνα συνέχισε η Βλάχου που τερμάτισε σε 57.90 (flying start) και τελευταία κολύμπησε η Αγγελάκη με 59.68 (flying start). Στο σύνολο κατέλαβαν την 11η θέση, με την οκτάδα να κλείνει σε 3:38.22 με την ομάδα της Λιθουανίας. Το πανελλήνιο ρεκόρ κατείχαν ως σήμερα οι Κυριαζής,Κέντρος, Παυλοπούλου, Μιχαηλίδου με 3:41.71 από το 2018.

1500μ ελεύθερο εφήβων

Στη 13η θέση ολοκλήρωσε την κούρσα του ο Κωνσταντίνος Ζαχαριάδης με 15:47.49. Ο αθλητής του ΑΡΗ Θεσσαλονίκης έχει ατομικό ρεκόρ 15:33.18, το οποίο είχε κολυμπήσει στο Ακρόπολις το Μάιο.

100μ ελεύθερο εφήβων

Τρεις συμμετοχές είχε η ελληνική ομάδα στα 100μ ελεύθερο με τους Κωνσταντίνο Αποστολάκο, Μάριο Χρυσομάλλη και Γιώργο Φυκάτα. Ο Αποστολάκος έκανε γρηγορότερη κούρσα από ότι στη χθεσινή σκυτάλη 4Χ100μ ελεύθερο εφήβων (51.71) και τη σημερινή 4Χ100μ ελεύθερο mixed (51.87) και με 51.63 ήταν 38ος στην κατάταξη. Ατομικό του ρεκόρ είναι 51.18 από το Ακρόπολις. Οι Χρυσομάλλης και Φυκάτας βελτίωσαν τα ατομικά και φετινά τους ρεκόρ με 52.14 (είχε 52.15) και 52.71 (είχε 52.73) αντίστοιχα. Ο Χρυσομάλλης κατέλαβε την 50η θέση στη γενική κατάταξη ενώ ο Φυκάτας την 63η. Στην ίδια κούρσα κολύμπησε και ο Κύπριος Νικόλας Αντωνίου ο οποίος με 50.14 ήταν έκτος και το απόγευμα θα διεκδικήσει μια θέση στον αυριανό τελικό. Το ατομικό ρεκόρ του αθλητή, το οποίο είναι και παγκύπριο ρεκόρ, είναι 49.99.