ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ

ΡΩΜΗ 2022: 4η στην Ευρώπη η Πλατανιώτη

Ο τελικός του τεχνικού σόλο δεν είχε την εξέλιξη που θα περίμενε η Πλατανιώτη και το προπονητικό τιμ της ομάδας, με την βαθμολογία της να μην είναι αρκετή να την ανεβάσει αυτήν την φορά στο βάθρο και την Βασιλική Αλεξανδρή να είναι αυτή που κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο.

Η Ευαγγελία Πλατανιώτη υπό την μουσική των Καναδών Clann «Her and the sea» εκτέλεσε το πρόγραμμά της ονόματι «Σειρήνα» και αφού οι κριτές της έδωσαν 27.3000 βαθμούς στην εκτέλεση, 27.0000 στην εκφραστικότητα και 34.6965 στα τεχνικά στοιχεία, συγκέντρωσε συνολικά 88.9965 βαθμούς και κατετάγη 4η. Η Ουκρανή Μάρτα Φιεντίνα ήταν δύσκολο να χάσει και όντως δεν έχασε αφού ολοκλήρωσε πρώτη με 92.6394 βαθμούς και υπερασπίστηκε με αυτόν τον τρόπο το τίτλο της πρωταθλήτριας Ευρώπης, ενώ το ασημένιο μετάλλιο πήγε στην αγαπημένη του κοινού Λίντα Τσερούτι (Ιταλία), η οποία συγκέντρωσε 90.8839. Το χάλκινο μετάλλιο μπορεί να μην κατέκτησε η Πλατανιώτη αλλά θα πάει και πάλι σε χέρια Ελληνίδας, αφού η Βασιλική Αλεξανδρή, που αγωνίζεται με τα χρώματα της Αυστρίας, μετά την 5η θέση στο παγκόσμιο της Βουδαπέστης και την 4η στο περσινό ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, ανέβηκε στο βάθρο που τόσο πολύ επιθυμούσε.