ΡΩΜΗ 2022: Ρεκόρ, όριο για Φουκουόκα, αλλά εκτός τελικού για 0,12 ο Μάρκος

Την καλύτερη κούρσα στην καριέρα του έκανε ο Δημήτρης Μάρκος στα 800μ ελεύθερο, η οποία συνοδεύτηκε με όριο για το παγκόσμιο πρωτάθλημα του 2023, αλλά δυστυχώς η επίδοσή του δεν ήταν αρκετή για να τον φέρει στον τελικό του αγωνίσματός του.

Ο Έλληνας πρωταθλητής πήγε στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Ρώμης με ατομικό ρεκόρ 7:53.07 και στον σημερινό προκριματικό κατάφερε να κατέβει για πρώτη φορά στην καριέρα του το 7:53, τερματίζοντας σε 7:52.60. Μπορεί η πρόκριση για την κορυφαία 8άδα να μην ήρθε αλλά η παρουσία του ήταν άκρως πετυχημένη, καθώς έπιασε το όριο για την Φουκουόκα (7:53.11) και να αναμένουμε να δούμε την συνέχειά του στα υπόλοιπα αγωνίσματα που θα πάρει μέρος. Ο τελικός προβλέπεται να είναι συναρπαστικός με τρία μεγάλα ονόματα να διεκδικούν τον τίτλο του πρωταθλητή Ευρώπης και τον Ουκρανό Μικάιλο Ρόμαντσιουκ να κολυμπάει σήμερα σε 7:47.93 και τους Λούκας Μάρτενς και Γκρεγκόριο Παλτρινιέρι να είναι πίσω του. Ο Βίκτορ Γιόχανσον (Σουηδία) ήταν ο αθλητής που κάλυψε την τελευταία θέση του τελικού με 7:52.48. Να σημειωθεί ότι ο Μάρκος είναι ο πρώτος επιλαχών σε περίπτωση που ένας από τους οκτώ φιναλίστ αποσύρει την συμμετοχή του.