ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ

ΡΩΜΗ 2022: Δυο μετάλλια διεκδικεί αύριο η Ελλάδα στην καλλιτεχνική

Σε δυο τελικούς θα έχει αύριο η Ελλάδα εκπροσώπηση στην καλλιτεχνική κολύμβηση, με την Ευαγγελία Πλατανιώτη στο ελεύθερο σόλο και την Εθνική στο κόμπο να αγωνίζονται για να υπερασπιστούν να μετάλλια που κατέκτησαν το 2021.

Αύριο το πρωί στις 10.30 ώρα Ελλάδος, η Ευαγγελία Πλατανιώτη θα κυνηγήσει το μετάλλιο που έχασε χθες στο τεχνικό σόλο και θα διεκδικήσει την θέση της στο βάθρο. Στον τελικό θα βρεθεί αντιμέτωπη με τις ίδιες κολυμβήτριες και από αυτές ξεχωρίζει η τριάδα των Μάρτα Φιεντίνα (Ουκρανία), Λίντα Τσερούτι (Ιταλία) και Βασιλική Αλεξανδρή (Αυστρία). Η Πλατανιώτη στο παγκόσμιο της Βουδαπέστης ήταν η νικήτρια του χάλκινου μεταλλίου με 91.7667 βαθμούς, ενώ στο ευρωπαϊκό της Βουδαπέστης το 2021 ήταν και πάλι 3η με 90.8000, με την Φιεντίνα να βρίσκεται και στις δυο περιπτώσεις ένα σκαλί πιο πάνω από την Ελληνίδα πρωταθλήτρια.

Ο δεύτερος τελικός είναι το απόγευμα στις 16.00 με την συμμετοχή στο κόμπο. Η ομάδα των Ζωή Αγραφιώτη, Μαρία Αλζιγκούζη Κομηνέα, Ελένη Φραγκάκη, Κρυσταλένια Γιαλαμά, Ζωή Καράγγελου Δανάη Καριώρη, Ιφιγένεια Κρομμυδάκη, Σοφία Μαλκογεώργου, Ανδριάνα Μισίκεβιτς και Μαρία Καραπαναγιώτου, με αναπληρώτριες τις Λυδία Παπαναστασίου και Ευαγγελία Πλατανιώτη, είναι μία από φαβορί για τα μετάλλια. Να υπενθυμίσουμε ότι πέρσι στο ευρωπαϊκό της Βουδαπέστης, η Εθνική ήταν 2η, συγκεντρώνοντας 89.1000 βαθμούς. Στο παγκόσμιο πριν από δυο μήνες περίπου, οι αθλήτριες της Αναστασίας Γκούτσεβα έμειναν εκτός βάθρου για μια θέση, αφού ολοκλήρωσαν 4ες με 88.2000. Βασικές τους αντίπαλες είναι η ομάδες της Ουκρανίας και της Ιταλίας, που κατέλαβαν την 1η και 3η θέση αντίστοιχα στο παγκόσμιο πρωτάθλημα.