ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ

ΡΩΜΗ 2022: Ολοκληρώθηκαν και οι καταδύσεις

Με την έκτη θέση στις συγχρονισμένες από τα 3μ και το ατομικό στην πλατφόρμα των 10μ ολοκληρώθηκαν οι ελληνικές την τελευταία μέρα των αγώνων του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος καταδύσεων στη Ρώμη.

Την 6η θέση στον τελικό των συγχρονισμένων καταδύσεων από 3μ κατέλαβαν οι Θεόφιλος Αυθίνος, Νίκος Μόλβαλης. Το ελληνικό δίδυμο πραγματοποίησε καλή εμφάνιση και συγκέντρωσε 319.77 βαθμούς. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησαν οι Βρετανοί Χάρντινγκ, Λόχερ με 412.83 β., το ασημένιο οι Ιταλοί Μαρσάλια και Τότσι με 387.51 β. και το χάλκινο οι Ουκρανοί Χορσοκοβόζοφ, Κολόντι με 384.39.

Στην 11η θέση στον τελικό των καταδύσεων από πλατφόμα 10μ. (σταθερά) κατετάγη ο Θάνος Τσιρίκος που βαθμολογήθηκε με 328.15β.
Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Ουκρανός Σερέντα με 493.55β, το ασημένιο ο Βρετανός Γουίλιαμς με 459β και το χάλκινο ο επίσης Βρετανός Κάτμορ με 438.35β.