Connect with us

ΣΤΙΒΟΣ

ΡΩΜΗ 2024: Στα 49 μέλη έφτασε με τις προσκλήσεις η Εθνική ομάδα στίβου

Published

on

Πλήρης επιβεβαίωση του ρεπορτάζ του Sportsfeed, με την ελληνική αποστολή για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Ρώμης να μεγαλώνει καθώς έγιναν οι εκκαθαρίσεις στις λίστες και ο ΣΕΓΑΣ θα λάβει τις προσκλήσεις.

της Ελισάβετ Γρηγοριάδου
[email protected]

Εκτός από την Οξάνα Κορένεβα στο τριπλούν των γυναικών για την οποία ενημέρωσε νωρίτερα το ρεπορτάζ του Sportsfeed, (διαβάστε εδώ) εντός πρόκρισης για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ανοιχτού στιβου είναι 14 επιπλέον αθλητές και αθλήτριες.
Στο δέκαθλο, όπως ακριβώς σημείωσε το Sportsfeed, όσοι δεκαθλητές είχαν επίδοση από 7.900 και πάνω θα λάμβαναν πρόσκληση. Μεταξύ αυτών και ο Άγγελος Ανδρέογλου που θα έχει την ευκαιρία για έναν πολύ δυνατό αγώνα στη Ρώμη προκειμένο να κυνηγήσει το πανελλήνιο ρεκόρ του Μάκη Κορκίζογλου (8.069 βαθμοί). Το ερώτημα που τίθεται είναι, αν ο ΣΕΓΑΣ φροντίσει αυτή τη φορά ο κορυφαίος Έλληνας δεκαθλητής να έχει μαζί του και τον προπονητή του.
Επίσης η ευρωπαϊκή ομοσπονδία τήρησε τον κανόνα της συμμετοχής από όλες τις χώρες – μέλη στον ημιμαραθώνιο και έστειλε έξι προσκλήσεις (3 άνδρες + 3 γυναίκες).
Εντός πρόκρισης είναι και ο Αντρέας Μίτα (ύψος) όμως 5-8 Ιουνίου αγωνίζεται για το Χιούστον στον τελικό του NCAA και είναι αμφίβολή η παρουσία του στο ευρωπαϊκό.
Η Αναστασία Ντραγκομίροβα δεν τα κατάφερε να προκριθεί στο έπταθλο, πήρε όμως πρόσκληση για τη σφαιροβολία όπου θα κάνει το ντεμπούτο της σε μεγάλη διοργάνωση και η Μαρία Μαγκούλια.
Και άλλοι πρωτάρηδες όμως θα πάρουν πρόσκληση για να δώσουν το παρόν όπως ο Γιάννης Ρίζος (επί κοντώ), ο Δημήτρης Λεβαντίνος (400μ εμπόδια), ο Γιάννης Καριοφύλλης (200μ), η Δάφνη Λαβασσά (10.000μ) και ο Νίκος Σταματονικολός.

Η ελληνική αποστολή μετά τις εκκαθαρίσεις του ranking

Γυναίκες – 24
100μ
– Πολυνίκη Εμμανουηλίδου (πρόκριση με όριο)
200μ
– Πολυνίκη Εμμανουηλίδου (πρόκριση με όριο)
– Άρτεμις Αναστασίου (πρόκριση με ranking 25η στις 36)
10.000μ
– Αναστασία Μαρινάκου (πρόκριση με όριο)
– Δάφνη Λαβασσά (πρόκριση με ranking 39η στις 54)
Ημιμαραθώνιος
– Αναστασία Μαρινάκου (με πρόσκληση)
– Γκλόρια Πριβιλέτζιο (με πρόσκληση)
– Παναγιώτα Βλαχάκη (με πρόσκληση)
100μ εμπόδια
– Ελισάβετ Πεσιρίδου (πρόκριση με ranking 29η στις 36)
400μ εμπόδια
– Δήμητρα Γναφάκη (πρόκριση με ranking 22η στις 36)
Ύψος
– Τατιάνα Γκούσιν (πρόκριση με ranking 19ηη στις 30)
– Παναγιώτα Δόση (πρόκριση με ranking 22η στις 30)
Επί κοντώ
– Κατερίνα Στεφανίδη (πρόκριση με όριο)
– Ελένη Κλαούντια Πόλακ (πρόκριση με όριο)
– Αριάδνη Αδαμοπούλου (πρόκριση με όριο)
Τριπλούν
– Μαρία Πούρτσα (πρόκριση με ranking 25η στις 30)
– Οξάνα Κορένεβα (πρόκριση με ranking 30ή στις 30)
Σφαιροβολία
– Μαρία Μαγκούλια (πρόκριση με ranking 22η στις 30)
– Αναστασία Ντραγκομίροβα (πρόκριση με ranking 26η στις 30)
Σφυροβολία
– Σταματία Σκαρβέλη (πρόκριση με ranking 20ή στις 30)
Ακοντισμός
– Ελίνα Τζένγκο (πρόκριση ως πρωταθλήτρια Ευρώπης, wild card)
20χλμ βάδην
– Αντιγόνη Ντρισμπιώτη (πρόκριση ως πρωταθλήτρια Ευρώπης, wild card)
– Κυριακή Φιλτισάκου (πρόκριση με ranking 23η στις 35)
– Χριστίνα Παπαδοπούλου (πρόκριση με ranking 25η στις 35)
– Παναγιώτα Τσινοπούλου (πρόκριση με ranking 26η στις 35)
4Χ100μ 
– Πρόκριση με ranking 11η στις 16

Άνδρες – 25
100μ
– Γιάννης Νυφαντόπουλος (πρόκριση με ranking 30ός στους 36)
200μ
– Σωτήρης Γκαραγκάνης (πρόκριση με ranking 30ός στους 36)
– Γιάννης Καριοφύλλης (πρόκριση με ranking 31ος στους 36)
10.000μ
– Κώστας Σταμούλης (πρόκριση με ranking 44ος στους 54)
Ημιμαραθώνιος
– Παναγιώτης Καραϊσκος (με πρόσκληση)
– Κώστας Σταμούλης (με πρόσκληση)
– Νίκος Σταμούλης (με πρόσκληση)
110μ εμπόδια
– Κώστας Δουβαλίδης (πρόκριση με ranking 28ος στους 36)
400μ εμπόδια
– Δημήτρης Λεβαντίνος (πρόκριση με ranking 35ος στους 36)
Ύψος
– Αντώνης Μέρλος (πρόκριση με ranking 15ος στους 30)
– Ανδρέας Μίτα (πρόκριση με ranking 29ος στους 30)
Επί κοντώ
– Εμμανουήλ Καραλής (πρόκριση με όριο)
– Γιάννης Ρίζος (πρόκριση με ranking 27ος στους 30)
Μήκος
– Μίλτος Τεντόγλου (πρόκριση ως πρωταθλητής Ευρώπης, wild card)
– Νίκος Σταματονικολός (πρόκριση με ranking 29ος στους 30)
Τριπλούν
– Ανδρέας Πανταζής (πρόκριση με όριο)
– Δημήτρης Τσιάμης (πρόκριση με ranking 14ος στους 30)
– Νικόλας Ανδρικόπουλος (πρόκριση με ranking 21ος στους 30)
Σφαιροβολία
– Οδυσσέας Μουζενίδης (πρόκριση με ranking 22ος στους 30)
– Τάσος Λατιφλάρι (πρόκριση με ranking 29ος στους 30)
Σφυροβολία
– Χρήστος Φραντζεσκάκης (πρόκριση με όριο)
– Μιχάλης Αναστασάκης (πρόκριση με ranking 15ος στους 30)
– Κώστας Ζάλτος (πρόκριση με ranking 17ος στους 30)
Ακοντισμός
– Γιάννης Κυριαζής (πρόκριση με ranking 19ος στους 30)
20χλμ βάδην
– Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ (πρόκριση με ranking 25ος στους 35)
Δέκαθλο
– Άγγελος Ανδρέογλου (πρόκρισης με ranking 21ος στους 24)
4Χ100μ
– Πρόκριση με ranking 13η στις 16

Οι απόψεις - editorial που δημοσιεύονται στο Sportsfeed απηχούν τις απόψεις των συγγραφέων και όχι του Sportsfeed το οποίο τηρεί πιστά τις αρχές της ελευθεροτυπίας: Η δημοσίευση είναι η ψυχή της δικαιοσύνης. Copyright © 2022 Sportsfeed.gr

*/