Ρώμη: Στα ημιτελικά ο Τσιτσιπάς, παίζει με Μεντβέντεφ

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς συνεχίζει την εξαιρετική του πορεία στο μάστερς της Ρώμη, κερδίζοντας πριν από λίγο τον Μπόρνα Τσόριτς για να προκριθεί στα ημιτελικά. Εκεί θα αντιμετωπίσει τον Ντανιίλ Μεντβέντεφ.

Ο 24χρονος Έλληνας χρειάστηκε 96 λεπτά για να καταβάλει τονν Τσόριτς με 2-0 (6-3, 6-4) στον προημιτελικό που ολοκληρώθηκε πριν από λίγο στο Φόρο Ιτάλικο. Mε αυτή του τη νίκη έφτασε στο 13-3 το ρεκόρ του σε χωμάτινη επιφάνεια για το 2023 και δεν έχει χάσει σετ στη Ρώμη.
Στον ημιτελικό τον περιμένει ο Μεντβέντεφ ο οποίος κάνει καλό τουρνουά στη Ρώμη αν και η χωμάτινη επιφάνεια δεν είναι το καλύτερο του. «Παίζει καλά, αλλά και εγώ παιζώ καλά. Νιώθω καλά στον αγωνιστικό χώρο ανεξαρτήτως αν είναι νυχτερινός αγώνας ή υπό το φως της μέρας και ελπίζω να βγάλω τον καλύτερο μου εαυτό παίζοντας αντίπαλος του. Μου δίνει την εντύπωση ότι παίζει καλύτερα φέτος στο χώμα, από ότι τις προηγούμενες χρονιάς» δήλωσε για τον αντίπαλο του ο Τσιτσιπάς ο οποίος σε 11 αγώνες με το Ρώσο μετρά τέσσερις νίκες και επτά ήττες.

Στον άλλο ημιτελικό ο Κάσπερ Ρουντ θα κοντραριστεί με τον Χόλγκερ Ρούνε.