Ρώμη: Τσιτσιπάς – Ζβέρεφ στον ημιτελικό!

Παίζοντας εκπληκτικό τένις, Στέφανος Τσιτσιπάς σημείωσε την 30ή νίκη φέτος επικρατώντας επί του Γιανίκ Σίνερ 2-0 και πέρασε στα ημιτελικά του μάστερς της Ρώμης, όπου θα παίξει κόντρα στον Αλεξάντερ Ζβέρεφ για άλλη μια φορά.

Το πρώτο σετ στο κατάμεστο κεντρικό κορτ του Φόρο Ιτάλικο, ήταν το απόλυτο ντέρμπι, με τον Τσιτσιπά να κάμπτει την αντίσταση του Ιταλού στο τάι μπρεϊκ για να πάρει το σετ 7-6 σε 86 λεπτά. Στο 2ο, τα πράγματα έγιναν πιο απλά για τον εξαιρετικό σήμερα Τσιτσιπά. Το κέρδισε με 6-2, έκανε το 2-0 και κόντρα στον Αλεξάντερ Ζβέρεφ θα παίξει για την πρόκριση στον τελικό. Ο Γερμανός, νίκησε τον Κρίστιαν Γκάριν περίπου με τον ίδιο τρόπο. Δυσκολεύτηκε στο πρώτο σετ (7-5), δεν είχε πρόβλημα στο δεύτερο (6-2) για να κάνει το 2-0 αν και λίγο πριν το τέλος και ενώ ο Έλληνας σέρβιρε για το ματς πόιντ δημιουργήθηκε αναστάτωση επειδή ένας θεατής ένιωσε δυσφορία και διακόπηκε για λίγο ο αγώνας για το λόγο αυτό…
Θυμίζουμε ότι ο Τσιτσιπάς, τον περασμένο Απρίλιο είχε παίξει και πάλι σε ημιτελικό κόντρα στον Ζβέρεφ, στο μάστερς του Μονακό όπου τον κέρδισε για να περάσει στον τελικό και να κερδίσει το τρόπαιο.