ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΟ ΠΑΤΙΝΑΖ

Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα: Ρώσικος θρίαμβος στην Αυστρία

Η Ρωσία κατέκτησε τα 10 από τα συνολικά 12 μετάλλια στο 113ο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα καλλιτεχνικού πατινάζ που διεξήχθη στο Γκρατς.

του Θανάση Σταθόπουλου

Αναμφίβολα οι αθλητές και οι αθλήτριες της Ρωσίας ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που πραγματοποιήθηκε στο Γκρατς της Αυστρίας κερδίζοντας 10 από τα 12 μετάλλια στις τέσσερις κατηγορίες.
Στους άνδρες ο εκπληκτικός 20χρονος Ντμίτρι Άλιεφ, αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης για πρώτη φορά στην καριέρα του συγκεντρώνοντας 184,44 βαθμούς, ενώ τον ακολούθησε ο συμπατριώτης του, ο 16χρονος και νεαρότερος αθλητής της κατηγορίας, Αρτούρ Ντανιελάν  που με 162,11 ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Μορισί Κβιτελασβίλι, με 163,94 βαθμούς με τον 24χρονο να γίνεται ο πρώτος Γεωργιανός που κατακτά μετάλλιο στη διοργάνωση.

Στις γυναίκες το φαβορί επιβεβαιώθηκε με τη 16χρονη Αλένα Κοστορνάια να κατακτά το χρυσό μετάλλιο με 155,89 με τη νεαρή Ρωσίδα να βγάζει ένα εξαιρετικό τριπλό άξελ, ούσα η μοναδική που κατάφερε να κάνει κάτι τέτοιο από τις υπόλοιπες διαγωνιζόμενες.
Στο βάθρο την ακολούθησαν οι δύο συμπατριώτισσες της, Άννα Σερμπάκοβα και Αλεξάντρα Τρούσοβα με 159,81 και 150,39 βαθμούς αντίστοιχα.
Τριπλή ρώσικη επικράτηση και στα ζευγάρια με το δίδυμο Αλεξάντρα Μποΐκοβα/Ντμίτρι Κοζλόβσκι να ανεβαίνουν στην κορυφή του βάθρου με 152,24 βαθμούς, ενώ τα ζευγάρια Ευγενία Ταράσοβα/Βλαντιμίρ Μορόζοφ και Νταριά Παβλιουτσένκο/Ντένις Κοντίκιν να ακολουθούν με 135,14 και 131,61 βαθμούς.
Στο χορό στον πάγο είχαμε την…αποκαθήλωση των Γκαμπριέλα Παπαδάκη και Γκιγιόμ Σιζερόν, καθώς μετά από τέσσερις συνεχόμενους τίτλους, από το 2015 και μετά, έχασαν τα σκήπτρα από το ρώσικο δίδυμο Βικτόρια Σινιτσίνα/Νικίτα Κατσαλάποφ, οι οποίοι έκαναν την ανατροπή στον ελεύθερο χορό κατακτώντας την πρώτη από το γαλλικό ζευγάρι με διαφορά 0.19 του βαθμού!
Σινίτσινα και Κατσαλάποφ ολοκλήρωσαν την προσπάθειά τους με σύνολο 131,69 βαθμούς, την ίδια ώρα που Παπαδάκη και Σιζερόν είχαν 131,50!
Στο τρίτο σκαλί του βάθρου είχαμε ένα ακόμα ζευγάρι από τη Ρωσία με την Αλεξάντρα Στεπάνοβα και Ιβάν Μπούκιν να συγκεντρώνουν 127,64 βαθμούς.