Ρότερνταμ 2021: Πρώτη πολύτιμη νίκη για την Εθνική

Την πρώτη της πολύ σημαντική νίκη πήρε η Εθνική ομάδα πόλο ανδρών, μετά από έναν αγώνα που τη… ζόρισε, στο πλαίσιο του προ-Ολυμπιακού τουρνουά υδατοσφαίρισης που ξεκίνησε σήμερα στο Ρότερνταμ.

Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου ξεκίνησε καλά, με το σκορ για τους Έλληνες να ανοίγει ο Βλαχόπουλος ενώ το πρώτο οκτάλεπτο έληξε με την Εθνική να έχει διαφορά ενός γκολ. Φουντούλης και Κολόμβος άνοιξαν τη διαφορά στα τρία τέρματα την οποία μπόρεσαν να διατηρήσουν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Στην τρίτη περίοδο οι Γεωργιανοί μπήκαν αποφασισμένοι έστω να ισοφαρίσουν, πράγμα που κατάφεραν αιφνιδιάζοντας τους Έλληνες με επιμέρους σκορ 5-2 και έτσι το τέταρτο οκτάλεπτο ξεκίνησε με σκορ 10-10. Ο αρχηγός της Εθνικής κατάφερε να κάνει το 10-11 και η ομάδα προσπάθησε να διατηρήσει αυτό το σκορ μέχρι το τέλος, ώστε να πάρει την πρώτη πολύτιμη νίκη της στο τουρνουά και έτσι έγινε.
Με 10-11 τελικό σκορ η Ελλάδα πήρε δύο πολύ σημαντικούς πόντους και συνεχίζει στον αυριανό αγώνα με αντίπαλο την ομάδα της Βραζιλίας (17:00).
Οκτάλεπτα: 2-3, 3-5, 5-2, 0-1.
Γεωργία (Ντέιαν Στανόγιεβιτς): Ραζνταμέ, Καβταράβζντε, Νταντβάνι 1, Ιμναϊσβίλι, Μπιτάντζε, Γιελάκα, Γιακάια, Σουσιασβίλι 1, Ελέζ 4, Μαγκρακβελίζντε, Μπαραλντί 2, Βαπένσκι 2, Σουμπλέιζντ.
Ελλάδα (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς, Σκουμπάκης 1, Καπότσης, Φουντούλης 5, Παπαναστασίου 1, Δερβίσης, Αργυρόπουλος 1, Μουρίκης 1, Κολόμβος 1, Γκιουβέτσης, Βλαχόπουλος 1, Γαλανίδης.