ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Σα να έκανε προετοιμασία

Δεύτερη αναμενόμενη ήττα για τον Διομήδη από την Χάουκαρ, με 28-20 με την ομάδα του Άργους να ολοκληρώνει πρόωρα φέτος την ευρωπαϊκή της παρουσία.

Ανώτεροι οι Ισλανδοί έδειξαν την ποιότητά τους και πήραν μεγάλη διαφορά από την αρχή του αγώνα με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λιθουανό τερματοφύλακα Μορκούνας, ο οποίος στα 30 λεπτά που αγωνίστηκε είχε 13 επεμβάσεις σε 18 σουτ με εντυπωσιακό ποσοστό (72%).
Το ημίχρονο τελείωσε με το σκορ στο 5-15 και τον Διομήδη να μην μπορεί να διασπάσει την πολύ καλή άμυνα των Ισλανδών.
Στις αρχές του δευτέρου μέρους οι «Λύκοι» με ένα σερί 4-0 μείωσαν σε 11-17, αλλά δεν κατόρθωσαν κάτι περισσότερο. Η ομάδα του Άργους στρέφει πλέον το ενδιαφέρον της αποκλειστικά στις εγχώριες διοργανώσεις.
Τα πεντάλεπτα 1-2, 2-5, 3-8, 3-11, 4-12, 5-15 (ημχ.), 9-17, 13-19, 14-21, 14-23, 18-26, 20-28
Διομήδης Κοτανίδης, Αϊβαλιώτης 1, Ταουσιάνης, Κρεμαστιώτης 2, Σαμαράς, Μισαηλίδης, Αργυρού Χ., Αργυρού Ι. 3, Τρουμπέτας, Δάσκαλος 3, Ράντοβιτς, Παπαντονόπουλος, Τουνγκελίδης 2, Σεμπέκος, Πασσιάς 4, Γιόσμου 5.
Χάουκαρ Σμάρασον 1, Μπάουμρουκ, Μπρίνιολφσον 3, Γκούντμουντσουν 4, Χάλντορσον 2, Όλαφσον 6, Χέιμισον, Ίνγκασον 4, Βιλμούνταρσον, Μπιόρνσον 1, Πέτουρσον Κ. 2, Γιόχανσον, Φρίντρικσον 2, Στίρμισον 1, Μορκούνας 1, Πέτουρσον Ε. 1
Διαιτητές: Γκέρετς- Γκέρετς (Ολλανδία), Παρατηρητής: Σαββίδης (Κύπρος), δίλεπτα: 4-2, πέναλτι: 1/1-3/3