Σαμορίν 2017: Σάρωσε η… Κένυα σε άνδρες και γυναίκες

H Τουρκία με τους Κενυάτες δρομείς κατάφερε να πάρει τους τίτλους σε άνδρες και γυναίκες στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου, στο Σαμορίν της Σλοβακίας.

Στον αγώνα των ανδρών (10,18 χιλιόμετρα) οι τρεις Κενυάτες που κέρδισαν τους τρεις τελευταίους τίτλους ήταν παρόντες, δεν ανέβηκαν όμως και οι τρεις στο βάθρο. Ο Κάαν Κιγέν Οζμπιλέν κέρδισε το χρυσό κάνοντας 29:45 με τον Ισπανό Αντέλ Μεκάλ να κάνει εξαιρετική κούρσα για να πάρει το αργυρό μετάλλιο με 29:54 και τον Βρετανό Αντι Μπούτσαρντ το χάλκινο με 30:00.
Στο ομαδικό η Τουρκία πήρε το χρυσό, η Ισπανία το αργυρό και η Βρετανία το χάλκινο.
Στον αγώνα των γυναικών (8,23 χιλιόμετρα) η κούρσα αφορούσε μόνο τη δεύτερη θέση καθώς η Κενυάτισε Γιασεμίν Καν έκανε περίπατο κερδίζοντας για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά τον τίτλο με 26:48. Η μεγάλη μάχη έγινε για τη 2η θέση όπου η Μέραφ Μπάχτα νίκησε στο σπριντ την Κάρολιν Γκρόβνταλ κάνοντας 27:03 έναντι 27:04 της Νορβηγίδας. Η Βρετανία πήρε και αυτό το ομαδικό με την Ρουμανία να παίρνει το αργυρό και την Τουρκία το χάλκινο.