ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ

Παγκόσμιο Α/Γ: Σαρώνει το Ουζμπεκιστάν με 8 μετάλλια

Το Ουζμπεκιστάν σάρωσε τα πάντα στα 109 κιλά ανδρών στο παγκόσμιο της Τασκένδης (7-17 Δεκεμβρίου) κατακτώντας έξι μετάλλια (τρία χρυσά, δυο ασημένια κι ένα χάλκινο). Δυο ακόμα μετάλλια πήρε και στα 87 κιλά των γυναικών!

Ο χρυσός Ολυμπιονίκης του Τόκιο Ακμπάρ Τζουράεφ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής παίρνοντας από ένα χρυσό μετάλλιο σε κάθε κατηγορία (αρασέ-195κ, ζετέ-238κ, σύνολο- 433κ), ενώ λίγο έλειψε να ισοφαρίσει το παγκόσμιο ρεκόρ των 435 κιλών. Ο χρυσός Ολυμπιονίκης του Ρίο Ρουσλάν Νουρουντίνοφ ακολούθησε με τα δυο ασημένια σε ζετέ (236κ)και σύνολο (421κ), ενώ πήρε και την τρίτη θέση στο αρασέ με 185 κιλά. Πιο πίσω έμεινε η σκιά τους στους Ολυμπιακούς Αγώνες, ο αργυρός Ολυμπιονίκης του 2016 και του 2020 Σιμόν Μαρτιροσιάν. Ο Αρμένιος αρσιβαρίστας σήκωσε 188 κιλά στο αρασέ, 228 κιλά στο ζετέ και 416 στο σύνολο, παίρνοντας ένα ασημένιο και δυο χάλκινα μετάλλια.

Στα 87 κιλά των γυναικών, αν και η Τουρσουνόα Τζαμπορόβα (χρυσό στο αρασέ με 113 κιλά) κι η Σόλφριντ Κοάντα (χρυσό στο ζετέ με 141 κιλά) πάλεψαν για το δεύτερο χρυσό τους στο σύνολο, την πρωτιά εν τέλει κατέκτησε η Μογγόλη Ανκτσετσέγκ (250κ) με δυο αργυρά μετάλλια σε αρασέ (109κ) και ζετέ (141κ). Η Τζαμπορόβα από το Ουζμπεκιστάν βγήκε δεύτερη στο σύνολο με 244 κιλά, ενώ η Νορβηγίδα Κοάντα τρίτη με τα ίδια κιλά. Χάλκινο μετάλλιο πήρε η Βραζιλιάνα Αμάντα Στο (106κ) στο αρασέ και χάλκινο στο ζετέ η Ρωσίδα Ντάρια Ακμέροβα (135κ).