ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

Σαρώνουν και στις γυναίκες οι Ρώσοι

Σαρώνουν οι Ρώσοι αθλητές στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ενόργανης γυμναστικής σε άνδρες και γυναίκες. Από τους δύο σημερινούς τελικούς οργάνων στην κατηγορία των γυναικών, οι μισές νικήτριες ήταν Ρωσίδες και έπεται συνέχεια.

της Πηνελόπης Γκιώνη

Στον χθεσινό τελικό του συνθέτου ατομικού υπήρχε Ρωσίδα αθλήτρια στα μετάλλια, όπως και αναμενόταν, με την Αντζελίνα Μελνίκοβα να κατακτά το χάλκινο μετάλλιο με 55.065β. Σήμερα πραγματοποιήθηκαν δύο τελικοί οργάνων, στους ασύμμετρους ζυγούς και στο άλμα, με τις τρεις από τις έξι αθλήτριες που ανέβηκαν στο βάθρο των νικητών να ανήκουν στη ομάδα της Ρωσίας. Στους ασύμμετρους ζυγούς οι Ρωσίδες σημείωσαν νταμπλ αφού το χρυσό πήγε στην Αναστασία Ιλιάνκοβα με βαθμολογία 14.833. και βαθμό δυσκολίας 6.3 ενώ το ασημένιο στην Αντζελίνα Μελνίκοβα με 14.533 και βαθμό δυσκολίας 6.1, με την τελευταία να προσθέτει ακόμη ένα μετάλλιο στην συλλογή της, και τρίτη ήταν η Ιταλίδα Άλις Ντ’Αμάτο με 14.400β. Στον τελικό του άλματος, η πολύπειρη ασημένια Ολυμπιονίκης του Ρίο Μαρία Πάσεκα αναδείχθηκε χρυσή πρωταθλήτρια με 14.516β. και μάλιστα με μείωση στην βαθμολογία της -0.300β. που και πάλι δεν ήταν αρκετό για να της στερήσει το χρυσό μετάλλιο.
Δεύτερη ήταν Γαλλίδα Κολίν Ντεβιλάρντ με 14.450β. ενώ τρίτη η Βρετανίδα Ελίσα Ντάουνι με 14.316β.
Αύριο, την τελευταία ημέρα του πρωταθλήματος, είναι προγραμματισμένοι οι τελικοί της δοκού ισορροπίας και των ασκήσεων εδάφους που αναμένεται η Μελνίκοβα να κατακτήσει ακόμη ένα μετάλλιο ενώ όλα τα ενδεχόμενα είναι ανοιχτά.