Σάρωσαν οι Ιάπωνες στο 50αρι

Ιστορία έγραψε η Ιαπωνία στο παγκόσμιο πρωτάθλημα βάδην των ομάδων που διεξάγεται στην Ταϊκάνγκ της Κίνας.

Στα 50χλμ. των ανδρών, οι Ιάπωνες ήταν σαρωτικοί κερδίζοντας και τα τρία μετάλλια του αγωνίσματος γεμίζοντας το βάθρο των νικητών. Στο παρελθόν η Ιαπωνία όχι μόνο δεν είχε κερδίσει χρυσό στη διοργάνωση, αλλά δεν είχε ποτέ αθλητή στο βάθρο.
Νικητής του αγώνα ήταν ο Χιροόκι Αράι με 3:44:25 και τον ακολούθησαν οι συμπατριώτες του Χαγιάτο Κατσούκι με 3:44:31 και Σατόσι Μάρουο με 3:44:52. Πρώτος Ευρωπαίος, ο 4ος στη γενική Ουκρανός Μάριαν Ζακαλνίτσι με 3:44:59 ενώ ο ακούραστος Χεσούς Άνχελ Γκαρσία στα 49 του χρόνια ήταν 18ος με 3:53:48.