ΑμεΑ

«Σφαίρες» Σεϊτης και Σμαραγδή

Μπορεί να μην κατέκτησαν μετάλλιο, έβαλαν όμως υποθήκη για το μέλλον και τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Ο Μιχάλης Σεΐτης και η Στέλλα Σμαραγδή σημείωσαν μεγάλα πανελλήνια ρεκόρ στα 100μ. του παγκοσμίου πρωταθλήματος στίβου των ΑμεΑ στη Ντόχα του Κατάρ.

του Αριστομένη Νικολόπουλου

Ο Έλληνας πρωταθλητής έφτασε μέχρι τον τελικό των 100μ. της κατηγορίας Τ44, όπου με χρόνο 11.43 έκανε πανελλήνιο ρεκόρ καταρρίπτοντας το 11.57 που είχε ο ίδιος από τις 9 Μαΐου 2015 και κατέλαβε την έκτη θέση. «Ήταν τρομερή εμπειρία. Είναι ακόμη περίοδος προσαρμογής για μένα. Το κλίμα εδώ ήταν βαρύ, αλλά όλα καλά. Είμαι ευχαριστημένος», δήλωσε ο Σείτης ενώ σχετικά με το Ρίο τόνισε: «Οι Παραολυμπιακοί Αγώνες είναι κοντά. Θα προσπαθήσω να πετύχω ότι καλύτερο μπορώ. Το θέμα είναι σε κάθε αγώνα να βγάζω το καλύτερο που μπορώ. Θα μιλήσω με τον προπονητή μου, τον Γιώργο Παναγιωτόπουλο και θα αποφασίσουμε τα επόμενα βήματα που θα κάνουμε από του χρόνου».
Εντυπωσιακή ήταν και η Στέλλα Σμαραγδή. Μπορεί να μην κατάφερε να προκριθεί στον τελικό των 100μ. της κατηγορίας Τ47, ωστόσο όμως σημείωσε εξαιρετική επίδοση. Με 13.44 κατέρριψε το δικό της πανελλήνιο ρεκόρ που ήταν 13.49 και το είχε σημειώσει στο πανελλήνιο πρωτάθλημα της Αθήνας.