Σφράγισε τον τίτλο ο Φρουμ

Αφήνοντας να του ξεφύγει ένα ελαφρύ χαμόγελο από τα χείλη ο Κρις Φρουμ πέρασε τη γραμμή του τερματισμού στο εικοστό ετάπ του Γύρου Γαλλίας και την Κυριακή θα πανηγυρίσει τον τρίτο του τίτλο. Νικητής της ημέρας ο Ίον Ιτσαγκίρε. Εξασφάλισε βάθρο ο Νάιρο Κιντάνα.

του Στέφανου Σουλιώτη

Μετά το 2013 και το 2015 ο Κρις Φρουμ θα κατακτήσει την Κυριακή, εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, άλλη μία νίκη στον Γύρο της Γαλλίας. Ο 31χρονος Βρετανός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος τις τρεις εβδομάδες της διοργάνωσης, είχε στο πλάι του το πιο ικανό ρόστερ των τελευταίων ετών και δεν απειλήθηκε ποτέ στα σοβαρά. Πριν ξεκινήσει το εικοστό ετάπ του Γύρου ο Φρουμ είχε προβάδισμα από τον δεύτερο της γενικής κατάταξης μεγαλύτερο των τεσσάρων λεπτών. Πρακτικά αυτό σήμαινε πως οι αντίπαλοί του δεν είχαν καμία τύχη ακόμα και αν έκαναν επίθεση στους βρεγμένους δρόμους της διαδρομής μήκους 146.5χλμ. από το Μεζέβ στο Μορζίν. Το γκρουπ των φαβορί έκανε έναν ήσυχο αλλά προσεκτικό αγώνα λόγω των άσχημων καιρικών συνθηκών. Αντιθέτως μπροστά η μάχη για την πρώτη θέση του ετάπ ήταν εντυπωσιακή. Ο Βιντσέντζο Νίμπαλι που ήταν στο ξεκόλλημα «απελευθερώθηκε» όταν ο συναθλητής του Φάμπιο Άρου υποχώρησε 25χλμ. πριν από το φινάλε. Μέχρι εκείνη τη στιγμή ο «Καρχαρίας» έπρεπε να κρατάει σταθερό τέμπο προκειμένου να βοηθήσει τον Άρου. Τελικά όταν ο Άρου δεν άντεξε, ο Νίμπαλι επιτέθηκε στο Χαρλίσον Παντάνο και τον Ζουλιάν Αλαφιλίπ που οδηγούσαν την κούρσα 15χλμ. πριν από τον τερματισμό. Από το πουθενά εμφανίστηκε ο Ίον Ιτσαγκίρε ο οποίος στην κατηφόρα της τελευταίας πλαγιάς κέρδισε λίγα δευτερόλεπτα απέναντι στους διώκτες του και πέρασε πρώτος τη γραμμή του τερματισμού. Αν και ο Νίμπαλι φημίζεται για τις ικανότητές του στην κατάβαση, αυτή τη φορά φαίνεται πως φοβήθηκε το βρεγμένο οδόστρωμα και τερμάτισε τρίτος πίσω από τον Παντάνο. Ο Νάιρο Κιντάνα ολοκλήρωσε τον αγώνα στο γκρουπ των φαβορί εξασφαλίζοντας την τρίτη θέση της τελικής γενικής κατάταξης. Τη δεύτερη θέση θα καταλάβει ο Ρομέν Μπαρντέ. Το εικοστό πρώτο ετάπ που θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή ενδιαφέρει μόνο τους σπρίντερ. Έχει μήκος 113χλμ. Η εκκίνηση θα δοθεί στο Σαντιγί και ο τερματισμός θα γίνει στο Παρίσι.