Σφράγισε τον τίτλο ο Κιντάνα

Δύο χρόνια μετά τη νίκη του στον Γύρο της Ιταλίας και δύο μήνες μετά τον απογοητευτικό Γύρο της Γαλλίας, ο Νάιρο Κιντάνα εξασφάλισε σήμερα Σάββατο στο 20ο ετάπ την πρωτιά στη τελική γενική κατάταξη της Βουέλτα.

του Στέφανου Σουλιώτη

Ο 26χρονος Κολομβιανός ξεκίνησε το ετάπ των 174χλμ. με πλεονέκτημα 1:21 έναντι του Κρις Φρουμ. Στην τελευταία ανηφόρα του αγώνα που οδηγούσε στην κορυφή του τερματισμού ο 31χρονος Βρετανός έκανε κάποιες επιθέσεις αλλά αποδείχθηκαν μάταιες αφού ο Κιντάνα δεν τον άφησε στιγμή να ξεμυτίσει. Οι δύο τους πέρασαν σχεδόν μαζί τη γραμμή του τερματισμού. Ο Κιντάνα τερμάτισε 11ος και έριξε άλλα δύο δευτερόλεπτα στον Φρουμ που ακολούθησε πίσω του. Η διαφορά των δύο στη γενική έφτασε στο 1:23. Συγκλονιστική μάχη για τη νίκη στο ετάπ δόθηκε μεταξύ του Πιερ Λατούρ και του Ντάργουιν Αταπούμα. Ο Γάλλος και ο Κολομβιανός αθλητής τα έδωσαν όλα στο τελευταίο χιλιόμετρο αλλά αυτός που χαμογέλασε ήταν ο Λατούρ ο οποίος με χρόνο 5:19:41 τερμάτισε δύο δευτερόλεπτα πίσω από τον Κολομβανιανό. Ο Γύρος της Ισπανίας είναι το πρώτο γκραν τουρ στην καριέρα του 22χρονου Λατούρ. Κερδισμένος της ημέρας ήταν και ο Εστεμπάν Τσάβες μιας και κατάφερε να πάρει και με το παραπάνω πίσω το χρόνο που έχασε από τον Αλμπέρτο Κονταδόρ την Παρασκευή. Έτσι ο Τσάβες ανέβηκε ξανά στην τρίτη θέση της γενικής, ρίχνοντας τον «Πιστολέρο» στην τέταρτη. Ο Γύρος της Ισπανίας θα ολοκληρωθεί την Κυριακή στη Μαδρίτη με το ετάπ ευθείας μήκους 104χλμ. Εφόσον ο Κιντάνα τερματίσει θα ανακηρυχθεί και τυπικά νικητής της διοργάνωσης.