Silver European League ανδρών: Στον τελικό η Ελλάδα

Η Εθνική νίκησε με 3-0 την Βοσνία και πήρε την πρώτη θέση και το εισιτήριο για τον τελικό όπου θα αντιμετωπίσουμε την Ρουμανία σε διπλούς αγώνες (Τετάρτη εντός, Κυριακή εκτός) με έπαθλο την άνοδο στο Golden European League.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα χρειάζονταν νίκη με 3-0 για να εκμεταλλευτεί το δώρο της Ουγγαρίας (είχε κόψει σετ την Τετάρτη από τους Αυστριακούς και με εξαίρεση το β’ σετ (20-21 μείωσαν οι Βόσνιοι, αλλά το κάναμε 20-25) δεν απειληθήκαμε ιδιαίτερα και έτσι μετά από 5 χρόνια επιστρέφουμε σε τελικό European League (το 2014 ήταν ένα ενιαίο τουρνουά με άλλου επιπέδου αντιπάλους).

Στο ξεκίνημα του πρώτου σετ το ματς πήγαινε πόντο, πόντο ως το 4-4. Σ’ εκείνο το σημείο το σερβίς της ελληνικής ομάδας άρχισε να κάνει την διαφορά. Η υποδοχή των Βόσνιων χάλασε, το μπλοκ δούλεψε και ο Φράγκος τελείωσε όλες τις ψηλές μπάλες στην κόντρα. Το σκορ έγινε 4-8. Τα φλόουτ σέρβις του Στιβαχτή διέλυσαν τους υποδοχείς των Βόσνιων, πότε τον Ρίστιτς, πότε τον Μιλοβάνοβιτς που έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο, δίνοντας είτε κόντρα μπάλες, είτε εύκολα μπλοκ. Ο έμπειρος πασαδόρος πήγε στην γραμμή στο 10-12 κι έφυγε στο 12-19 βάζοντας τις βάσεις για την κατάκτηστη του σετ, μοιράζοντας την ίδια στιγμή ιδανικά το παιχνίδι. Ένα πρώτο σετ που ήρθε εύκολα για τα ελληνικά χρώματα με 16-25.

Στο δεύτερο σετ πάλι οι ομάδες ήταν μαζί ως το 3-3. Τότε ήταν η σειρά του Τακουρίδη να πιέσει από το σερβίς και να χαλάσει την αντίπαλη υποδοχή. Το σκορ έγινε 4-7 με λάθος των γηπεδούχων. Σ’ εκείνο το σημείο οι Βόσνιοι πίεσαν και κατάφεραν να χαλάσουν την ελληνική υποδοχή. Δύο μπλοκ του Γκάγιτς και λάθη στην ελληνική επίθεση έφεραν τους Βόσνιους στο 10-9. Και πάλι όμως ανέλαβε δράση ο Στιβαχτής. Με δικό του μπλοκ και άσο το σκορ έγινε 11-13 και ιδανική πάσα έβγαλε τον Ζουπάνι για το 11-14. Ο Ανδρεόπουλος πέρασε στο ματς τον Ράπτη αντί του Κοκκινάκη με τον νεαρό να τον δικαιώνει με μπλοκ και άσο και το σκορ στο 12-16. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα συνέχισε να πιέζει από το σερβίς βγάζοντας τον πασαδόρο των Βόσνιων Βίντοβιτς, έξω από τα 3 μέτρα δυσκολεύοντας έτσι την ανάπτυξη των επιθέσεων τους. Με τρία λάθη τους το σκορ πήγε στο 14-19. Με σερβίς του Μιλοβάνοβιτς που πήρε τρεις συνεχόμενους άσους οι Βόσνιοι πίεσαν και μείωσαν 18-19, κάνοντας το σετ νρέρμπι Με επίθεση του Ζουπάνι έγινε το 19-2 και η απάντηση του Μιλοβάνοβιτς έφερε το 20-21 Ζουπάνι ξανά για το 20-22. Ο μαγικός Στιβαχτής όμως ήταν εκεί. Με το σερβίς του χαλά ξανά την υποδοχή των Βόσνιων και αφού ο Τακουρίδης με μπλοκ κάνει το 20-23, τους οδηγεί με χαλασμένες υποδοχές σε δύο άουτ επιθέσεις για να κλείσει το σετ στο 20-25.

Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ οι Βίσνιοι προσπάθησαν πάλι να πιέσουν από το σερβίς. Αρχικά το κατάφεραν και πέρασαν με 3-1 και 4-2 με αιχμή στην επίθεση τον Μιλοβάνοβιτς. Με Ζουπάνι όμως και λάθος επίθεση των Βόσνιων, το σκορ έγινε 4-4. Μετά το 5-5 η Εθνική πήρε προβάδισμα με επίθεση, Ζουπάνι, άσο Τακουρίδη και λάθη των Βόσνιων για το 5-9. Ο Μιλοβάνοβιτς όμως, κορυφαίος των Βόσνιων , από το σερβίς έκανε το 8-9. Το σκορ πήγε

Στο 10-11 κι εκεί η Εθνική πίεσε ξανά. Με Πετρέα να σερβίρει και Ζουπάνι να εκτελεί το σκορ πήγε στο 12-16. Με επίθεση του Ζουπάνι το σκορ έγινε 13-17 κι ακολούθησαν συνεχόμενα λάθη των Βόσνιων με το σκορ να πηγαίνει στο 14-19. Φράγκος και Πετρέας τελείωναν μπάλες και το σκορ πήγε στο 18-22. Επίθεση και άσος του Ντίντοβιτς έκαναν το 20-22. Άουτ σερβίς Ντίνοβιτς και 20-23, επίθεση Μιλοβάνοβιτς και 21-23, Επίθεση Κοκκινάκη και μπλοκ Φράγκου έκλεισαν μια σπουδαία νίκη για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

Τα σετ: 16-25, 20-25, 21-25
Βοσνία (Μπάκοβιτς): Γκάγιτς 3 (1/5 επ., 2 μπλοκ), Τσόλο 6 (4/7 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Οσμάνοβιτς 7 (6/22 επ., 1 μπλοκ), Ρίστιτς 3 (3/10 επ., 00% υπ.-00% άριστες), Βίντοβιτς, Σόρμαζ Ν. 2 (2/3 επ.), Λούκιτς-λ (00% υπ.-00% άριστες) / Γιάνιτς-λ (35% υπ.-06% άριστες), Μιλοβάνοβιτς 13 (8/10 επ., 5 άσοι, 26% υπ.-00% άριστες), Ντίντοβιτς 6 (3/8 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 20% υπ.-00% άριστες), Σορμάζ Λ. 1 (1/2 επ.), Πόποβιτς.
Ελλάδα (Ανδρεόπουλος): Ζουπάνι 14 (13/20 επ., 1 μπλοκ), Στιβαχτής 4 (0/1 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Πετρέας 4 (2/3 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κοκκινάκης 5 (5/10 επ., 50% υπ.-17% άριστες), Τακουρίδης 6 (1/1 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Φράγκος 12 (12/15 επ., 53% υπ.-16% άριστες), Ζήσης-λ (53% υπ.-13% άριστες / Δαρίδης-λ, Ράπτης (0/2 επ., 1 άσο), Βουλκίδης, Τζιουμάκας