Σημαντική νίκη για τον Ολυμπιακό

Σημαντική νίκη για την 5η αγωνιστική του τσάμπιονς λιγκ στο πόλο των ανδρών, σημείωσε ο Ολυμπιακός, πριν από λίγο στο Παπαστράτειο, επικρατώντας 7-4 επί της ΟSC Βουδαπέστης.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι, έχοντας για πρώτο μέλημα την άμυνα με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το σκορ να είναι 3-2 υπέρ των ερυθρόλευκων. Ο Κυριάκος Ποντικέας δυο λεπτά μετά την έναρξη της 3ης περιόδου έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα δυο τερμάτων στους ερυθρόλευκους πετυχαίνοντας το 4-2 και παρότι μείωσε ο Σέμαν (4-3) ο Φουντούλης με ένα επίσης ωραίο γκολ διατήρησε το +2 για τον Ολυμπιακό, 4:36 πριν τη λήξη της περιόδου. Οι Πειραιώτες ανέβασαν ακόμα περισσότερο στροφές και αύξησαν το προβάδισμα τους στα τέσσερα γκολ, μετά τα τέρματα που σημείωσαν οι Μυλωνάκης και Γενηδουνιάς για το 7-3 με το οποίο έληξε η 3η περίοδος! Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικά και η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου έφτασε στην τελική επικράτηση με 7-4.