ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Σημαντική νίκη για τον ΠΑΟΚ

Δίχως τον Αλέξη Αλβανό και με τις κερκίδες άδειες, ο ΠΑΟΚ σημείωσε σημαντική νίκη κόντρα στο ΑΣΕ Δούκα 23-21 για τη δεύτερη αγωνιστική της χάντμπολ πρέμιερ.

Η νίκη του Δικέφαλου πέρασε σε δεύτερη μοίρα καθώς στο 52:52 της αναμέτρησης, Ούρος Ζιβούλοβιτς και Ά΄κης Κυπραίου τραυματίστηκαν μετά από σύγκορυση στα γόνατα και μεταφέρθηκαν στο νοσοκομείο «Γιώργος Γεννηματάς», όπου και θα εκτιμηθεί η κατάσταση τους.
Όσον αφορα στο παιχνίδι, ο ΠΑΟΚ νίκησε το ΑΣΕ Δούκα έχοντας εξαιρετικούς τους τερματοφύλακες του, Πέτρο Μπουκοβίνα και Αστέρη Τριανταφύλλου. Στο πρώτο ημίχρονο ο Δικέφαλος ήταν καλύτερος και το 13-6 ήταν φυσιολογικό. Ωστόσο όμως, το ΑΣΕ Δούκα κατάφερε στο δεύτερο ημίχρονο, τρία λεπτά πριν από τη λήξη να ισοφαρίσει την αναμέτρηση σε 21-21, για να δώσει τη νίκη στον ΠΑΟΚ ο Τσίλης με δύο δικά του γκολ.
Πεντάλεπτα 2-2, 3-3, 5-4, 8-4, 10-6, 13-6 (ημχ.), 14-9, 16-10, 17-13, 17-16, 20-18, 23-21
ΠΑΟΚ (Γεωργιάδης) Ζάγκας, Αραμπατζής 1, Παλάσκας 5, Τσίλης 6, Νικολαϊδης 1, Κοκκώνης 3, Τσαμουρίδης 1, Μπουκοβίνας, Πετρίδης 2, Τσαναξίδης 1, Κωστακίδης, Καραγκιοζόπουλος, Κυπραίος 3, Τριανταφύλλου, Ρωμανίδης, Νάση.
ΑΣΕΔ (Κρανάκης) Αϊβαλιώτης, Αραπακόπουλος 3, Ζιβούλοβιτς 2, Μαγκαφουράκης, Μανουσέλλης, Μισαηλίδης 6, Μπάγιος 6, Μπραουδάκης, Μωραϊτης 1, Ντούνης 2, Πάνου, Σαμαράς, Τζανιδάκης, Τόμπρος, Τριανταφυλλίδης, Χατσατουριάν 1.
Δίλεπτες 8-7, Πέναλτι 3/4-1/4