Καζάν 2021 – Ντουντουνάκη: «Σημασία έχει πόσο θα κολυμπήσω στον τελικό»

Αύριο το απόγευμα η Χανιώτισσα κολυμβήτρια Άννα Ντουντουνάκη θα κολυμπήσει στην διαδρομή νούμερο τέσσερα και με τον ταχύτερο χρόνο θα διεκδικήσει μια θέση στο βάθρο, στον τελικό των 100μ πεταλούδας.

Σε 56.49, μια κούρσα κοντά στο πανελλήνιό της ρεκόρ (56.44) τερμάτισε σήμερα η Ντουντουνάκη τα 100μ πεταλούδας, στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 25αρας του Καζάν. Η επίδοσή της ήταν καλύτερη από της Σουηδέζας Σάρα Σέστρεμ η οποία κολύμπησε σε 56.54.
Ο μεγάλος τελικός του αγωνίσματος θα διεξαχθεί αύριο με την Χανιώτισσα να κυνηγάει το δεύτερό της μετάλλιο, μετά το χάλκινο που κατέκτησε στο ίδιο πρωτάθλημα στη Γλασκόβη το 2019. «Στη σημερινή κούρσα των ημιτελικών ένιωσα πολύ καλά. Θέλω να δω το βίντεο του αγώνα αλλά χρειάζεται να κάνω κάποιες διορθώσεις στις εξόδους από την εκκίνηση. Δεν έχει σημασία που σήμερα ήμουν ταχύτερη από τη Σάρα Σέστρεμ, σημασία έχει τι θα γίνει αύριο στον τελικό. Εγώ πάντως θα δώσω τον καλύτερό μου εαυτό», ανέφερε στο Sportsfeed η Ελληνίδα πρωταθλήτρια.