ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Συνεχίζει με αήττητη η ΑΕΚ

Άλλη μία νίκη πρόσθεσε η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ που επικράτησε για την 3η αγωνιστική της χάντμπολ πρεμιέρ επί του Διομήδη Άργους με 39-27.

H AEK μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι παίρνοντας προβάδισμα 3 τερμάτων (3-0), το οποίο όμως απώλεσε σύντομα (3-3). Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά στο σκορ με 6-7 και 7-8, με το Δικέφαλο να απαντά με σερί 7-0 με τέρματα των Ουγκάλντε, Αραμπατζή, Τζηρά, Λεμός και Χιμένεθ (14-8). Οι κιτρινόμαυροι συνέχισαν έτσι έως το ημίχρονο και πήγαν στα αποδυτήρια με το +10 (23-13). Η ΑΕΚ συνέχισε με τον ίδιο τρόπο και στο δεύτερο ημίχρονο. Η διαφορά έφτασε ακόμα και στα 13 γκολ με τέρμα του Τζηρά (31-18). Η ΑΕΚ συνέχισε να βρίσκει λύσεις στην επίθεση για να κερδίσει τελικά 39-27.

Πεντάλεπτα: 3-3, 7-7, 12-8, 15-10, 19-11, 23-13 (ημ.), 24-15, 28-18, 32-20, 35-21, 37-24, 39-27.
ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Μπάουερ, Αραμπατζής 3, Τζηράς 4, Νικολαΐδης 1, Ρέινα 6, Κοσάνιβιτς, Μυλωνάς, Χιμένεθ 4, Φλορίντο 3, Λεμός 4, Παπαδιονυσίου 1, Ουγκάλντε 6, Αραπακόπουλος, Καλόμοιρος 2, Μπουνέτα 2, Κεδέρης 3.
ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Χαλκίδης): Τζίμπουλας 2, Μαρκατάτος 1, Κραβτσένκο, Κρεμαστιώτης, Τσιγαρίδας, Στανοίλοβιτς, Τσάκαλος 1, Παπαντωνόπουλος, Στάνκοβιτς 4, Ξαγοράρης, Χόγκας 4, Μπόσκος 7, Χαντέλης 6, Αναγνωστόπουλος, Μάνθος 2, Ρόμπος.
Δίλεπτα: 2-5. Πέναλτι: 2/4 – 1/1.

Η τρίτη αγωνιστική συνεχίζεται αύριο:

Μίκρα 17:00, ΠΑΟΚ- Δράμα (Τζαφερόπουλος- Τσιάνας, Παρτεμιάν)
Μετάδοση: ΕΡΤ3

ΔΑΚ Έδεσσας 18:00, Αερωπός Έδεσσας – ΑΕΣΧ Πυλαίας (Νάσκος- Χαρίτσος, Κατσίκης)
Μετάδοση: YouTube Aeropos Edessas

Φιλίππειο 18:00, Φίλιππος Βέροιας- Ζαφειράκης Νάουσας (Λινάρδος- Νικολαϊδης, Σίσκου)
Μετάδοση: verianet.gr

Σαλαμίνας 18:30, Σαλαμίνα- Ιωνικός ΝΦ (Τόλιος- Χαραλαμπίδης, Τσάκωνας)
Μετάδοση: YouTube Σαλαμίνα Χειροσφαίριση

Ρέντη 19:30, Ολυμπιακός- Άρης Νικαίας (Παπαματθαίου- Χρηστίδη, Ανταλής)