Α1 ανδρών: Συνεχίζει αήττητη η Βουλιαγμένη

Η Βουλιαγμένη επικράτησε εκτός έδρας του Παναθηναϊκού με 11-5 και έκανε το 6/6, ενώ ο Απόλλωνας Σμύρνης «απέδρασε» από την έδρα του ΠΑΟΚ, επικρατώντας 16-11, για την έκτη αγωνιστική της Α1 υδατοσφαίρισης των ανδρών.

6/6 η Βουλιαγμένη

Αν και ο Παναθηναϊκός ήταν μπροστά στο πρώτο οκτάλεπτο με ένα γκολ διαφορά (3-2), η Βουλιαγμένη με τέσσερα σερί τέρματι έναντι μηδενός στην δεύτερη περίοδο, ανέτρεψε το σκορ και προηγήθηκε με 6-3 στο ημίχρονο. Οι “πράσινοι” μείωσαν με ένα επί μέρους σκορ 2-1 στο τρίτο οκτάλεπτο στα δύο γκολ διαφορά (5-7), αλλά η ομάδα των νοτίων προαστίων με ακόμη τέσσερα σερί τέρματα στην τέταρτη περίοδο, πήρε την εκτός έδρας νίκη με 11-5. Η Βουλιαγμένη έκανε το 6/6, ενώ ο Παναθηναϊκός έπεσε στο 2-4. Οκτάλεπτα: 3-2, 0-4, 2-1, 0-4
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μιχάλης Λαζαρίδης): Γαβαλάς, Σιαμάς Χ., Ζερβουδάκης, Ξενάκης , Κουρλιάφτης , Καρακάσης, Σιαμάς Π., Πανταζόπουλος , Ρομπόπουλος 3, Χατζηστεφάνου, Βέκκος 2, Παπαβασιλείου, Τριχάς, Δευτεραίος, Εγνατιάδης.
ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Χρβόγε Κόλιανιν): Τζωρτζάτος, Κωνσταντόπουλος, Αλαφραγκής , Γκιουβέτσης 1, Σπηλιόπουλος, Πάπαριτς , Λόζινα 3, Καλογερόπουλος 2, Χαλυβόπουλος , Καπότσης, Κουρούβανης Ν. 2, Σκουμπάκης 3, Ανδρεάδης, Καστρινάκης Ν., Καστρινάκης Αθ.

Πρώτος βαθμός

ΟΥΚ Βόλου και ΝΟ Χίουπάλεψαν για το πρώτο τους φετινό βαθμό στο πρωτάθλημα. Οι χιώτες είχαν το προβάδισμα με δύο γκολ στο τέλος του ημιχρόνου (5-3). Η διαφορά δεν άλλαξε στο τρίτο οκτάλεπτο (6-4), με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου (7-7). Ο Καλαργυρός έδωσε και πάλι προβάδισμα στους Χιώτες, 3.41 πριν το τέλος του αγώνα, αλλά ο Αράγια ισοφάρισε για τον ΟΥΚ Βόλου και διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 8-8, 57 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη.
Οκτάλεπτα: 2-3, 1-2, 1-1, 4-2
ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ (Νίκος Βενετόπουλος): Σιορδίλης, Νικηφορίδης, Γκανάτσιος 1, Στεργίου Δ., Ιωαννίδης 2, Μαρινάγης Χρ., Στεργίου Γ. 1, Βλιώρας, Γλούμης, Αράγια 2, Μαρινάγης Γ., Ιωάννου, Νάσιος, Μπομπός 1, Χαλάμ 1.
ΝΟ ΧΙΟΥ (Γιώργος Ντσόκας): Χόλαντ, Μιμίδης Στ. 1, Γδύσης, Παππάς Κ. 1, Παππάς Αλ., Κανδιόγλου, Χριστοφορίδης 1, Μαρουλάς, Κόλλιας, Καλαργυρός 2, Γαβαλάς Ι. 1, Καρακούρος Ιω., Καρακούρος Μιχ. 2, Αμπάζης.

Φόρτσαρε το Παλαιό Φάληρο στο 2ο ημίχρονο

Ο Άρης ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και προηγήθηκε με δύο γκολ διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου (4-2). Το Παλαιό Φάληρο πέρασε στην αντεπίθεση στο δεύτερο μέρος και με εφτά γκολ έναντι μηδέν, ανέτρεψε τις καταστάσεις και νίκησε με 9-4. Οι γηπεδούχοι βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 2-4, ενώ η ομάδα από την Θεσσαλονίκη έχουν έξι ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια.
Οκτάλεπτα: 2-3, 0-1, 5-0, 2-0
ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ (Δημήτρης Κραβαρίτης): Χαϊδόπουλος, Τζώρτζης 1, Σέιν 3, Καλής, Κλήμος, Καραβιώτης, Παπαδόπουλος Γ., Ντε Φρέιτας 2, Χαλυβόπουλος 1, Λιαπάκης, Τσαχιλίδης 2, Τσαγκάρης, Μητράκης, Κοντονής, Κουρμελές.
ΑΡΗΣ (Μανώλης Γούναρης): Τσακίρης, Μπιτσάκης, Ζιούτας, Βικάτος, Γιώρτσιος, Αλιαπούλιος 1, Νάνος, Ζίτνικ, Παυλίδης 3, Σολογάνης, Κοστιουτσένκο, Σαλαμάνης, Κουνέλας, Θεοχάρης.

Άλλο ένα διπλό για τον Απόλλωνα

Ο Απόλλωνας Σμύρνης ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με πέντε γκολ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (4-9), με την διαφορά να φτάνει και τα έξι γκολ, τόσο στο 9-3, όσο και αργότερα στο 13-7. Ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά ο Απόλλωνας βρήκε απαντήσεις και νίκησε εκτός έδρας με 16-11.
Οκτάλεπτα 2-5, 2-4, 3-3, 4-4
ΠΑΟΚ (Θοδωρής Χατζηθεοδώρου): Αϊβαλιώτης, Σαρησάββας 1, Μηλάς 2, Προσινικλής Ν. 3, Μαρινάγης, Κεχαλάρης 1, Μιλάρντοβιτς 3, Σγουρίδης, Μπαγκαλτζής, Προσινικλής Π., Μαραγκός, Τότης, Μανθογιάννης, Ιωσήφ 1, Σαλέχ.
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ (Νίκος Δεληγιάννης): Γαλανόπουλος, Αλαμάνος 1, Γαρδίκας 2, Μόκκας, Τουρκομένης, Κότσκαρ, Γκουσάροφ 1, Χονδροκούκης, Βίσκοβιτς 3, Γούνας 5, Τσολακούδης 1, Σολανάκης 3, Καβουσανός.

«Απόδραση» από την Κρήτη

Ο ΓΣ Περιστερίου άρχισε δυνατά τον αγώνα και προηγήθηκε με πέντε γκολ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (10-5). Η Αθηναϊκή ομάδα είχε τον πρώτο λόγο και στο δεύτερο μέρος και επικράτησε εκτός έδρας του ΝΟ Χανίων με 21-9. Η ομάδα των δυτικών προαστίων ανέβηκαν στους 12 πόντους, ενώ η Κρητική ομάδα παρέμεινε στους έξι πόντους.
Οκτάλεπτα: 1-3, 4-7, 2-4, 2-7
ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ (Ηλίας Μαχαίρας): Λεβεντάκης, Βολτυράκης, Νικολαΐδης 1, Πολύζος, Αγιωργούσης 3, Μπατάκης 1, Βουλγαράκης, Χαριτάκης 1, Παππάς, Αποστολάκης, Μπέτο 2, Μαζοκοπάκης 1, Κουμής, Κανδανολέων 1, Μητράκης.
ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Κώστας Λούδης): Καραμπέτσος, Παπανικολάου, Φάρκα 3, Φάρμερ 4, Γερακούδης 1, Κουκουμάκης 2, Μπιτσάκος Χρ. 3, Καρούντζος 3, Αγκόρτσας 2, Παπασηφάκης 3, Τοράκης , Λαδάς, Σαλτερής, Μυρίλος