Συνεχίζει αήττητος ο Δούκας

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη σε ισάριθμες αγωνιστικές σημείωσε η ομάδα χάντμπολ του Δούκα, επικρατώντας επί του Πανελλήνιου 29-15 στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής της μεγάλης κατηγορίας.

Οι παίκτες του Κώστα Μπούνα δεν μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα με αποτέλεσμα, ο Πανελλήνιος να κάνει το 7-2 9-7 στο 25ο λεπτό και το ημίχρονο να ολοκληρωθεί 11-8, αφήνοντας ελπίδες στους φιλοξενούμενους. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, η ομάδα των εκπαιδευτηρίων μπήκε πιο αποφασισμένη στον αγωνιστικό χώρο και με τους Νταρσουλάντ, Αραπακόπουλο, Κεδέρη και Τζανιδάκη αύξησαν τη διαφορά στα έξι γκολ (20-14, 43’).
Ο ΑΣΕΔ συνέχισε να ανεβάζει την απόδοση του, έβρισκε δίχτυα ενώ φρέναρε επιθετικά τον Πανελλήνιο (τον άφησε χωρίς γκολ για 15 λεπτά) και οδηγήθηκε άνετα στην επικράτηση με 29-15.
Με τη νίκη αυτή, ο Δούκας παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας και ετοιμάζεται για το ντέρμπι της επόμενης (4ης) αγωνιστικής κόντρα στον ΠΑΟΚ.
Τα πεντάλεπτα: 1-1, 4-2, 6-2, 8-4, 9-7, 11-8 (ημχ.), 13-10, 17-13, 21-14, 23-15, 25-15, 29-15.
ΑΣΕ Δούκα (Κωστής Μπούνας) Μωραΐτης 1, Τόμπρος, Παπαπούλιος 2, Γκέρτσος, Νομικός, Μπραουδάκης, Μίτροβιτς 6, Μπάρμπας, Ντούνης, Μπάγιος 2, Ζιβούλοβιτς 2, Τζανιδάκης 2, Νταρσουλάντ 7, Αραπακόπουλος 4, Π. Κολλύρης, Κεδέρης 3.
Πανελλήνιος (Σπύρος Μπαλωμένος) Αντωνιάδης, Νιντερέγγερ, Σιαματάς 5, Πανταζής 1, Ζαφείρης, Οικονόμου, Κολιούλης 2, Κατρής, Ταουσάνης 1, Πόποβιτς, Ν. Κολλύρης 1, Τσομπανίδης, Τσακούλης 4, Κοροβέσης 1, Μπαλάσκας, Ζάτσε.
Δίλεπτα: 3-3, πέναλτι: 1/2-3/4